Tabletki antykoncepcyjne - Twoja antykoncepcja bez recepty

Pigułka “dzień po” – działanie hormonalne

Pigułka antykoncepcyjna “dzień po” budzi w Polsce wiele kontrowersji i jest przedmiotem niezliczonych debat politycznych. Dawniej dostępna bez recepty, od 2015 roku, po nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, dostępna jest w Polsce jedynie po konsultacji z lekarzem, na receptę. O antykoncepcji awaryjnej krąży także bardzo dużo mitów czy niedopowiedzeń, przez co ostatnio stała się jedną z najczęściej omawianych metod zapobiegania ciąży. Z drugiej strony, antykoncepcja awaryjna jest także w Polsce niejako jedynym wyjściem, gdy tradycyjne metody zawiodą.

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Najprościej rzecz ujmując, antykoncepcja awaryjna to każdy rodzaj antykoncepcji stosowany postkoitalnie. Antykoncepcja awaryjna, np. pigułka “dzień po”, hamuje owulację kobiety i/lub zapobiega zagnieżdżeniu się zarodka w ścianie macicy, jeśli już doszło do zapłodnienia. Warto tutaj dodać, że według ogólnego konsensusu środowiska medycznego, a zwłaszcza wytyczeń WHO, to właśnie chwila zagnieżdżenia się blastocysty w ścianie macicy rozpoczyna ciążę, nie samo zapłodnienie. Pigułki dzień po nie mają wpływu na już istniejącą ciążę, tj. jeśli zarodek zdążył się zagnieździć, antykoncepcja awaryjna nie spowoduje poronienia.

Skład i działanie pigułki “dzień po”

W Polsce popularne i dostępne są dwa rodzaje pigułek “dzień po” – EllaOne oraz Escapelle. Obie pigułki cechują się podobnym działaniem, aczkolwiek zawierają różne substancje czynne.

 • Escapelle:
  Substancją aktywną w przypadku Escapelle jest lewonorgestrel. Lewonorgestrel wykazuje działanie podobne do progesteronu, czyli hamuje owulację oraz rozwój endometrium, przez co zapobiega implantacji się zarodka. Proces, jaki wtedy zachodzi, jest bardzo podobny do tego, który ma miejsce już we wczesnej ciąży (a więc gdy blastocysta jest już zagnieżdżona). Lewonorgestrel nie ma więc wpływu na przebieg już zaistniałej ciąży i nie ma działania poronnego. Wręcz przeciwnie – dzięki przeciwestrogennym właściwościom pomaga w utrzymaniu zarodka, jeśli zagnieździł się on w ściance macicy przed zażyciem pigułki. Dlatego też Escapelle należy zażyć jak najszybciej po stosunku, na maksymalnie 72 godzin po, gdyż tyle średnio trwa “wędrówka” zarodka, zanim zacznie się zagnieżdżać w endometrium. Każda kolejna doba obniża skuteczność Escapelle. W pierwszej dobie pigułka jest skuteczna w ponad 99% przypadku, aby po kolejnych dwóch dobach spaść poniżej 90% skuteczności. Zdarzają się jednak przypadki skutecznego stosowania nawet 5 dni po zbliżeniu.
  Ze wszystkich dostępnych na polskim rynku pigułek Escapelle jest także tą, po zażyciu której zgłasza się najwięcej działań niepożądanych, są one jednak zazwyczaj krótkotrwałe i nie zagrażające zdrowiu. Najczęściej zgłaszane są: krwawienie w środku cyklu, wymioty oraz nudności. Nie powinno się także przyjmować Escapelle w przypadku problemów z wątrobą, a zażywanie antybiotyków może osłabić działanie lewonergestrelu. Osoby chorujące na astmę oraz nadciśnienie powinny skonsultować się wcześniej z lekarzem.
 • EllaOne
  EllaOne to najpopularniejsza i najbardziej znana w Polsce pigułka dzień po. W większości krajów Unii Europejskiej dostępna bez recepty, całkiem niedawno została wprowadzona w Polsce jako preparat możliwy do wykupienia jedynie na receptę.
  Tabletka ta zawiera octan uliprystalu, będący modulatorem receptora progesteronowego. Jego działaniu polega na wywieraniu wpływu na endometrium, przez co nie dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy. Skuteczność tego preparatu jest bardzo podobna do skuteczności lewonergestrelu i, podobnie jak tabletkę Escapelle, EllaOne należy zażyć maksymalnie 72 godzin po stosunku, gdyż po tym czasie jej skuteczność drastycznie spada z każdą kolejną dobą.
  Prócz antykoncepcji awaryjnej, octan uliprystalu jest używany do leczenia mięsaka macicy, hamuje bowiem jego rozrost. Z tego powodu EllaOne uznawana jest za najbezpieczniejszą dostępną tabletkę, bowiem octan uliprystalu zażywany nawet w bardzo dużych ilościach w celu leczenia mięsaków, nie powoduje trwałych skutków ubocznych, jest też substancja gruntownie przebadaną. Jeśli jednak chodzi o specyficzne działania niepożądane, po zażyciu EllaOne nie powinno się raczej prowadzić pojazdów mechanicznych, gdyż istnieje niewielka szansa na tymczasowe niewielkie upośledzenie motoryki.

Zwiększone dawki hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych jako odpowiednik “pigułki po”?

Jako antykoncepcję awaryjną można także stosować wielokrotnie zwiększone dawki zwykłych hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, np. Stediril, Rigevidon, Minisiston, Gravistat 125 itp. Jest to tzw. metoda Yuzpe, od nazwiska lekarza, który propagował ten sposób antykoncepcji awaryjnej w latach ‘70. Sama metoda polega na zażyciu do 72 godzin po stosunku czterech dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, a po upływie kolejnych 12 godzin – kolejne dwie tabletki.

Sposób ten powinno się stosować jedynie w przypadku braku dostępu do innej antykoncepcji awaryjnej, gdyż pociąga za sobą najwięcej możliwych skutków ubocznych, mając przy tym najniższą skuteczność (ok. 96%, gdy EllaOne i Escapelle mają po 99,4%). Metodę Yuzpe należy stosować tylko po konsultacji z lekarzem, a przeciwskazaniami do niej jest nadciśnienie czy choroby serca. Jednocześnie w wielu przypadkach po zażyciu mogą pojawiać się silne wymioty lub nudności. W razie zwymiotowania tabletek przed upływem dwóch godzin od połknięcia, należy spożyć drugą dawkę, gdyż poprzednia nie zdążyła się wchłonąć.

Czy pigułki “dzień po” są bezpieczne?

Należy zdawać sobie sprawę, iż antykoncepcji awaryjnej nie należy stosować jako jedynego lub głównego sposobu na zabezpieczenie się przed ciążą. Układ endokrynny (hormonalny) człowieka nie jest dostosowany do ciągłych i nagłych wyrzutów nadzwyczajnie dużej ilości hormonów. Przyjmując tabletkę “dzień po” każdorazowo organizm jest zmuszany do nagłej zmiany gospodarki hormonalnej, co rzutuje na cały aktualny cykl miesięczny kobiety. Wystąpienie takich objawów jak nudności czy bóle głowy jest typową odpowiedzią organizmu na zmianę.

Jednocześnie nie należy demonizować działania tabletki po, gdyż jednokrotne lub bardzo sporadyczne przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej nie pozostawia trwałych, negatywnych efektów. Nie jest prawdą, że tabletka dzień po sprzyja rozwojowi nowotworów piersi lub kobiecych dróg rodnych. Wręcz przeciwnie, istnieje udowodniona zależność pomiędzy stosowaniem antykoncepcji hormonalnej i zmniejszeniem prawdopodobieństwa zachorowania na raka szyjki macicy. Nieprawdziwy jest także krążący mit, że antykoncepcja hormonalna może powodować trwałą bezpłodność. W porównaniu z innymi lekami oraz środkami doraźnymi, pigułki EllaOne oraz Escapelle są preparatami bardzo bezpiecznymi, o bardzo niewielkiej szansie wystąpienia poważnych efektów ubocznych.

Tabletki “dzień po” a ciąża

Jak było już wspomniane, tabletki “dzień po” nie mają wpływu na już zagnieżdżoną, wczesną ciążę. Nie ma poważnych, potwierdzonych badań potwierdzających związku jakiegokolwiek preparatu używanego w antykoncepcji awaryjnej na wykształcenie się wad u płodu, nie zanotowano także żadnego związku z późniejszymi alergiami, wrodzoną niedoczynnością tarczycy, upośledzeniem umysłowym dziecka, autyzmem, czy innymi schorzeniami.

Na ulotkach dołączanych do antykoncepcji awaryjnej pojawia się jednak stwierdzenie, że nie są to preparaty wskazane dla kobiet w ciąży. O ile bowiem antykoncepcja awaryjna nie wpływa negatywnie na sam rozwijający się płód, tak może pogłębić typowe dolegliwości związane z ciążą. Tabletka dzień po nie jest także tabletką aborcyjną, z definicji więc nie jest przeznaczona dla kobiet już znajdujących się w ciąży.

Na ten moment w Polsce nie jest dostępna pigułka RU-486, czyli pigułka poronna, stosowana do ósmego tygodnia ciąży. Jest ona jednak legalna w większości zachodnich krajów Unii Europejskiej, gdzie zażywa się ją albo pod kontrolą lekarzy, albo samodzielnie, z opcją udania się do lekarza w razie wystąpienia bardzo obfitych krwawień.

Czy pigułka dzień po zaburza miesiączkowanie?

Hormonalne działanie pigułki dzień po (zarówno EllaOne, Escapelle jak i antykoncepcji przyjmowanej metodą Yuzpe) może zaburzyć aktualny cykl miesięczny kobiety. Zazwyczaj objawia się to przesunięciem krwawienia o kilka dni, a nawet tydzień czy dwa, co często jest mylone ze wczesnymi objawami ciąży, podobnie jak możliwe do wystąpienia krwawienia wewnętrzcyklowe.

Jako że antykoncepcja awaryjna powoduje zatrzymanie owulacji, również kolejne fazy cyklu mogą zostać przesunięte w czasie, a nawet zastopowane. W niektórych przypadkach unormowanie się cyklu trwa kilka kolejnych miesięcy, przez ten czas krwawienie może być wyjątkowo skąpe, opóźniać się lub – rzadziej – występować za wcześnie. Sam cykl może się wydłużyć o kilka, kilkanaście dni.

Większość kobiet po zażyciu tabletki “dzień po” obserwuje przesunięcie się w czasie tylko jednego cyklu miesięcznego. Trwałe rozregulowanie cyklu nie zdarza się. Osoby, które jako standardową antykoncepcję stosują metody naturalne, polegające na obserwacji krwawienia i śluzu (jak metoda objawowo-termiczna), po zażyciu antykoncepcji awaryjnej powinny zmienić metodę zapobiegania ciąży, np. na mechaniczną, na co najmniej trzy miesiące.

Cena i dostępność pigułki “dzień po” w Polsce oraz Europie

W Polsce wszystkie rodzaje pigułek dzień po dostępne są na receptę, pomimo regulacji Unii Europejskiej stwierdzających, że są to preparaty doraźne i na tyle bezpieczne, aby można je było sprzedawać bez recepty. Cena pigułki EllaOne wynosi od 100zł do 120zł, podczas gdy mniej rozpowszechniona Escapelle kosztuje 40-60zł. Wszystkie pigułki dzień po pakowane są w pojedyncze blistry. Polska cena antykoncepcji awaryjnej jest na tyle oporowa, że nieprawdziwe są doniesienia o masowym stosowaniu jej jako regularnej antykoncepcji. Dodatkowo sama antykoncepcja awaryjna nie jest w Polsce bardzo rozpowszechniona i kiedykolwiek stosowało ją tylko 5% polskich kobiet.

W razie zastosowania metody Yuzpe, cena antykoncepcji postkoitalnej zmniejsza się do 10-30zł za opakowanie dwuskładnikowych antykoncepcyjnych tabletek hormonalnych. Te także dostępne są w Polsce na receptę.

W Europie tabletki oparte na lewonostergelu są zazwyczaj dostępne bez recepty, częstokroć także, jako produkt doraźny, sprzedawane nie tylko w aptekach, ale także drogeriach (np. w Holandii). Jedynymi krajami w Europie, w których do wykupienia antykoncepcji awaryjnej potrzebna jest recepta, są na ten moment: Polska, Węgry, Ukraina, Rosja oraz Bośnia i Hercegowina.

 

 

 

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

Podziel się z Nami swoją opinią

Twój adres e-mail nie będzie publikowany

Zamów tabletki antykoncepcyjne przez internet (nie musisz posiadać recepty)

Wszystkie zarejestrowane znaki towarowe są własnością odpowiednich firm.

© Copyright 2015 - Medicals - Tabletkiantykoncepcyjne.com.pl