Co warto wiedzieć o żeńskich hormonach?

Odgrywają ogromną rolę w życiu każdej z nas. Żeńskie hormony w istotny sposób wpływają na nasze samopoczucie oraz nasz stan zdrowia. Wytwarzane przez jajniki estrogeny oraz progesteron to podstawowe hormony, które mają ogromny wpływ na cykl miesiączkowy. To pomiędzy nimi najczęściej występują zaburzenia, które dokuczają tak wielu kobietom w okresie rozrodczym. Hormony to wyjątkowe substancje, których lekceważyć nie można. Które z nich są szczególnie ważne? W jaki sposób wpływają one na nasz organizm? Czy warto je stosować pod postacią różnych form antykoncepcji?

Estrogeny: niezwykła grupa hormonów

Estrogeny to wyjątkowa grupa hormonów, które mają ogromny wpływ na cechy płciowe każdej z nas. To one wpływają na nasz popęd płciowy, one też wpływają na ilość i jakość śluzu w szyjce macicy. Odgrywają ważną rolę w procesie zapłodnienia. Warto pamiętać, że estrogeny mają istotny wpływ na wygląd zewnętrzny oraz zdrowie. Problemy z tymi hormonami mogą odbić się nie tylko na naszych kościach, ale również na wyglądzie skóry. Wiadomo również, że estrogeny mają ogromny wpływ na gospodarkę cholesterolem przez organizm kobiety. Zauważmy, że estrogen zawiera większość tabletek antykoncepcyjnych stąd ich pozytywne działanie na problemy skórne kobiety.

Ciąża a progesteron

Ten hormon szczególnie ważną rolę odgrywa w okresie ciąży. Bez niego zajście w ciążę jest niemożliwe, jego obecność jest też niezbędna w celu utrzymania jej oraz do laktacji, czyli procesu polegającego na wydzielaniu mleka przez piersi. Hormon ten w wielkim stopniu wpływa na nasze zdrowie, przy czym szczególnie istotny jest jego wpływ na stan kości. Nadmiar progesteronu sprawia, że w naszym organizmie zatrzymuje się więcej wody i soli, jednak jego niedobór może stać się przyczyną rozwoju osteoporozy.

Gonadotropiny, czyli…?

O ile wspomniane już hormony są dość dobrze znane, to gonadotropiny pozostają poza zasięgiem zainteresowania większości z nas. Tymczasem i one mają do odegrania bardzo ważną rolę: nie tylko w przypadku kobiet, ale i mężczyzn. W ich przypadku hormony te pobudzają produkcję nasienia, wpływają również na produkcję testosteronu przez jądra. W przypadku kobiet mają one ogromny wpływ na jajniki, a ich działanie polega przede wszystkim na pobudzaniu pęcherzyków Graafa do dojrzewania. To dzięki nim dochodzi do pęknięcia pęcherzyka jajnikowego, a co za tym idzie – również do uwolnienia komórki jajowej. Gonadotropiny mają również wpływ na to, w jaki sposób i w jakich ilościach jajniki produkują podstawowe żeńskie hormony: estrogeny oraz progesteron.

Hormony te są dla każdej z nas bardzo ważnymi substancjami. Ich niedobór lub nadmiar w organizmie mogą się poważnie odbić nie tylko na naszym samopoczuciu, ale i na zdrowiu. Dla każdej z nas równowaga hormonalna jest czymś wyjątkowo cennym, a wszelkie zaburzenia w tej dziedzinie mogą przynieść szereg konsekwencji. W trosce o własne zdrowie w porę należy zadbać i swe hormony. Odpowiednia dieta oraz zdrowy styl życia to podstawa dla tych kobiet, które chcą uniknąć zaburzeń hormonalnych i cieszyć się dobrą formą.

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *