Kalendarz menstruacyjny – jak samodzielne określić dzień owulacji

Wszystko co dzieje się w przyrodzie, ma charakter cykliczny. To pozwala dość precyzyjnie określić je czy nawet przewidzieć. Podobnie jest w przypadku organizmu ludzkiego. On również podlega cyklicznym przemianom, które obejmują podstawowe funkcje życiowe. Obejmuje to częstotliwość skurczów mięśnia sercowego, wdechów. Cykliczność obserwuje się w organizmie kobiety, chodzi tu o zmiany wywołane w dużej mierze przez wahanie hormonów. Dlatego, na podstawie obserwacji, prostych lecz systematycznych, można określić kiedy następuje owulacja. Poniżej znajdziecie informację na temat tego, jak samodzielnie prowadzić kalendarzyk menstruacyjny, który zalicza się do naturalnych metod antykoncepcyjnych.

Kup teraz tabletki antykoncepcyjne prosto z apteki, dostawa w 48h:
https://tabletkiantykoncepcyjne.com.pl/kup-teraz/

U mężczyzn wytwarzanie plemników zachodzi przez całe życie. Inaczej jest u kobiet, które rodzą się z kompletem komórek jajowych. Są one przechowywane w jajnikach. Zdaniem naukowców, nie u każdej kobiety jest taki sam zasób komórek jajowych, wpływa na to bowiem szereg czynników. U jednych kobiet będzie więc to zapas na poziomie 2 tyś, a u innych może być to zaledwie 35 tys.
Do pierwszej owulacji dochodzi z reguły między 10 a 14 rokiem życia. W tym czasie liczba komórek gotowych do zapłodnienia powinna wynosić około 300 tyś i z każdym rokiem ta liczba będzie ulegać zmniejszeniu. Z wiekiem zmniejsza się również prawdopodobieństwo zapłodnienia. Badania pokazują, że w przypadku seksu bez zabezpieczeń w okresie owulacji, ryzyko zapłodnienia wynosi u kobiet w wieku 25-30 lat – 30%, w wieku 31-35 jest to już tylko 20%, zaś po 37 roku życia to ryzyko wynosi już jedynie 15%.

W czasie owulacji z jajnika uwalniana jest przynajmniej jedna komórka jajowa. W jajowodzie, za pomocą ruchów falistych przenosi się ona do macicy, gdzie jeżeli dojdzie do zapłodnienia, zagnieżdża się zarodek. Ponieważ potwierdzona jest cykliczność owulacji, można dość łatwo określić dzień, w którym następuje owulacja.
W prosty sposób można określić dzień, w którym uprawianie seksu powiązane jest z dużym ryzykiem zajścia w ciąże.

Odbywa się to na podstawie dość prostych obliczeń. Zakładając, że cykl ma 28 dni, owulacja następuje z reguły 14 dnia. Liczy się zawsze od pierwszego dnia okresu.
Cykl nie zawsze trwa jednakowo długo u każdej kobiety. U niektórych może być on odrobinę dłuższy, u innych krótszy. W takim przypadku powyższe wyliczenia są błędne. By móc stosować kalendarzyk, należy przeprowadzić około 3 lub 4 miesiące obserwacji. Jest to konieczne do określenia długości cyklu. Im bardziej wnikliwe obserwacje, tym wynik będzie bardziej precyzyjny.
Jeżeli cykl jest dłuższy lub krótszy niż 28 dni, owulacja z pewnością zachodzi na 14 dni przed końcem cyklu. Dla przykładu, w przypadku cyklu, który trwa 37 dni, owulacja wypada 23 dnia cyklu. W przypadku kobiet, u których cykl trwa 22 dni, owulacja następuje w 8 dniu cyklu.

Schemat wyliczeń można znaleźć w poradnikach, podręcznikach czy nawet w encyklopedii jednak badania z 2000 roku obalają zasadność tej metody. Naukowcy stwierdzili, że owulacja może nastąpić zarówno w 7 jak i w 25 dniu cyklu. Ponadto dzień podwyższonego ryzyka zajścia w ciąże określa się według nich nie tylko na dzień owulacji, ale również na trzy dni wcześniej i dwa dni po niej. Wiąże się to z założeniem, że plemniki mogą przeżyć w szyjce macicy do 72 godzin a do zapłodnienia komórki jajowej może dojść w ciągu 24 godzin. Dlatego największe ryzyko zajścia w ciąże jest, jeśli stosunek odbywa się na dwa dni przed owulacją. Należy więc liczyć się z nim na dwa dni przed przewidywaną owulacją i jeszcze przez kolejne 4 dni, jeśli by owulacja się opóźniła.

Jeżeli zaś staramy się o zajście w ciąże, należy ograniczyć ilość stosunków płciowych, ponieważ zbyt częsta ejakulacja zmniejsza liczbę plemników, co ogranicza prawdopodobieństwo zapłodnienia. W tym wszystkim należy pamiętać, że określenie dnia owulacji jest ogólnie niemożliwe u kobiet, których miesiączka nie następuje w sposób regularny. Wtedy, by zajść w ciąże, optymalne są po 2 lub 3 stosunki w tygodniu.

W Internecie są aplikacje, które można pobrać na telefon a przeznaczone są do prowadzenia kalendarzyka menstruacyjnego. Wykorzystując takie aplikacje, łatwo można określić czas miesiączki i jej przebieg oraz dzień owulacji. Aplikacja powiadamia o miesiączce i owulacji na trzy dni przed ich wystąpieniem.

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *