Kontracept

Kontracept to dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne, należące do 3. generacji (a więc bezpieczniejsza dla zdrowia od tabletek 1. i 2. generacji). Substancjami aktywnymi w pigułkach są dwa hormony: gestoden oraz etynyloestradiol, czyli odpowiednik estrogenu. Opakowanie zawiera 21 tabletek z substancjami czynnymi. Tabletki Kontracept to środek jednofazowy, co oznacza, że w każda pigułka z blistra zawiera tę samą ilość substancji czynnej.

Dla kogo odpowiednie są tabletki Kontracept?

Kontracept jest środkiem antykoncepcyjnym, co oznacza, że jego prymalnym przeznaczeniem jest ochrona przed niechcianą ciążą. Poprawne stosowanie środka obniża prawdopodobieństwo zapłodnienia do mniej niż 1%. Poza tym tabletki mogą być przepisywane przez lekarzy w celu:

  • redukcji trądziku, zwłaszcza o podłożu hormonalnym;
  • regulowania cyklu miesięcznego;
  • przeciwdziałaniu objawom zespołu napięcia przedmiesiączkowego;
  • łagodzeniu bolesnych krwawień miesięcznych.

Tabletki Kontracept działają przeciwandrogennie, więc mogą być stosowane także w leczeniu hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia o charakterze męskim).

Skład tabletek Kontracept

Opakowanie leku Kontracept zawiera w blistrze 21 białych, jednofazowych tabletek zawierających substancje aktywne.

Każda pigułka zawiera gestoden (0,075 mg) i etynyloestradiol (0,02 mg). Substancje pomocnicze zawarte w rdzeniu: powidon K-25, magnezu stearynian, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, makrogol 6000, powidon K-90, wapnia węglan, talk, sacharoza, wosk montanoglikolowy, sacharoza.

Działanie tabletek Kontracept

Kontracept działa dzięki zastosowaniu wielu mechanizmów antykoncepcyjnych jednocześnie. Nade wszystko hamuje wydzielanie folikulotropiny, hormonu, bez którego nie może dojść do owulacji. Dzięki temu komórka jajowa nie zostaje uwolniona do jajowodu. W większości przypadków jest to wystarczające, aby praktycznie wykluczyć ryzyko niechcianej ciąży. Jednakże tabletki Kontracept zapobiegają także pogrubieniu endometrium (przekrwionej wyściółki macicy), co zapobiega implantacji zarodka, w razie gdyby doszło jednak do zapłodnienia. Dochodzi także do zagęszczenia śluzu szyjkowego i zmiany go na śluz ‘niepłodny’, gęsty i nieprzejrzysty, przez który nie mogą przedrzeć się plemniki celem dotarcia do komórki jajowej.

Hormony zawarte w środku Kontracept zostają wchłonięte przez organizm z układu pokarmowego niemalże od razu po rozpoczęciu zażywania tabletek. Metabolity zostają wydalone bezpiecznie z moczem oraz kałem.

Stosowanie Kontraceptu

Blister tabletek Kontracept zawiera 21 oznaczonych pigułek do stosowania codziennie.

Tabletkę powinno się stosować raz dziennie, doustnie, zaczynając pierwszego dnia cyklu (pierwszego dnia miesiączki). Kobiety stosujące inne tabletki antykoncepcyjne wcześniej, powinny rozpocząć przyjmowanie Kontraceptu następnego dnia po zażyciu ostatniej pigułki z substancjami czynnymi poprzedniego środka antykoncepcyjnego.

Tabletki należy zażywać zgodnie z kierunkiem strzałek na blistrze, bez przerw w stosowaniu, możliwie o tej samej porze dnia. Po skończeniu blistra powinno pojawić się niewielkie krwawienie odstawienne, przypominające miesiączkę. Konieczne jest wtedy zrobienie dokładnie 7 dni przerwy przed rozpoczęciem kolejnego opakowania. Następne opakowanie należy rozpocząć nawet w sytuacji, gdy krwawienie jeszcze się nie skończyło.

Popijanie tabletek wodą czy napojami nie wpływa znacząco na wchłanialność leku, może więc być stosowane bezpiecznie.

Uwaga! Przerwa w stosowaniu środków antykoncepcyjnych zmniejsza ich skuteczność. W razie pominięcia dawki należy zasięgnąć rady ginekologa. Może być koniecznym stosowanie dodatkowej antykoncepcji o charakterze mechanicznym lub barierowym.

Nie należy łykać tabletek na zapas. W razie pominięcia więcej niż jednej tabletki, nie powinno się spożywać tabletek zaległych.

Bezpieczeństwo stosowania

Pigułki kontracept zawierają szereg przeciwwskazań, które mogą wykluczyć ich przyjmowanie. Są to: migreny z aurą; uczulenie na którykolwiek składnik aktywny lub pomocniczy; zakrzepy w naczyniach krwionośnych (obecnie lub w przeszłości); nieruchomienie na długi okres czasu (ze względu na ryzyko zakrzepów); epizody przemijającego ataku niedokrwiennego lub dławicy piersiowej; przebyty kiedykolwiek zawał serca lub udar mózgu; poważne choroby wątroby (również nowotwory); rak piersi lub narządów rozrodczych; zapalenie trzustki; jakiekolwiek zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi; krwawienia z pochwy o niezdiagnozowanej przyczynie; cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, wysoki poziom tłuszczów we krwi, hiperhomocysteinemia, nadciśnienie (ze względu na zwiększone ryzyko zakrzepów); zaburzenia pracy nerek.

Niektóre choroby (przebyte obecnie lub w przeszłości) mogą wymagać konsultacji z lekarzem przed podjęciem decyzji o stosowaniu tabletek Kontracept. Z lekarzem powinny skonsultować się pacjentki, które: chorują toczeń rumieniowaty układowy; cierpią na przewlekłe zapalne choroby jelit; mają niedokrwistość sierpowatą; niedawno urodziły dziecko; cierpią na cukrzycę, padaczkę lub depresję; chorują na choroby wątroby lub pęcherzyka żółciowego; chorują na hipertriglicerydemię (lub jeśli dolegliwość ta została stwierdzona u członka bliskiej rodziny); ma żylaki; doświadczyły dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego; chorują zapalenie żył powierzchniowych; doświadczyły kiedykolwiek ostudy.

Z lekarzem powinny skonsultować się także pacjentki, które doświadczyły w czasie ciąży lub stosowania innych leków antykoncepcyjnych: pląsawicy Sydenhama, porfirii, opryszczki ciężarnych, utraty słuchu.

Stosowanie z innymi lekami: Niektóre środki mogą wchodzić w interakcję z substancjami aktywnymi zawartymi w tabletkach Kontracept. Są to: dziurawiec zwyczajny, cylosporyna, leki na padaczkę, wirusa HIV czy gruźlicę.

Pełna lista przeciwwskazań do stosowania tabletek znajduje się na ulotce wewnątrz opakowania leku.

Możliwość występowania skutków ubocznych

Podczas stosowania tabletek Kontracept efekty uboczne. W razie nasilenia objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Działania niepożądane, występujące często: mdłości, retencja płynów, nerwowość, bóle głowy, krwawienie i plamienie pomiędzy okresami.

Działania niepożądane, występujące rzadko i bardzo rzadko: wymioty, podwyższone ciśnienie, wzrost lipidów we krwi, zakrzepy żylne, zawał serca, miniudar, udar.

Pełna lista możliwych skutków ubocznych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania środka antykoncepcyjnego.

Zakup tabletek Kontracept przez internet – dlaczego warto?

Apteka online EuroClinix zapewnia wygodną i bezpieczną wysyłkę na czas. Jeśli potrzebujesz pilnie pigułek Kontracept – zamówienia złożone do godziny 16:30 zostają zrealizowane kurierem jeszcze tego samego dnia. Jest to sposób na anonimowy, pewny dostęp do legalnych leków i suplementów najwyższej jakości Konsultacja lekarska online umożliwia natychmiastową realizację recepty.

Wszystkie leki sprzedawane w EuroClinix to środki dopuszczone do obrotu w Polsce, najwyższej możliwej jakości, pochodzące z pewnych, legalnych źródeł. Dzięki temu masz pewność, że kupujesz leki i suplementy wiadomego pochodzenia, z wiarygodnego i profesjonalnego źródła.

Jak zamówić Kontracept bez recepty bezpiecznie?

Klikając w poniższy link zostaną Państwo przekierowani na stronę licencjonowanej apteki. Tam w środkowej części ekranu należy wypełnić rzetelnie kwestionariusz medyczny na którego podstawie lekarz wystawi receptę a apteka zacznie realizację zamówienia. Kliknij poniżej aby zamówić tabletki Kontracept.

Kontracept jest niedostępny, sprawdź poniżej odpowiednią alternatywę
Przejdź do formularza medycznego