Krwawienie w wyniku odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Krwawienie, które pojawia się u kobiet, które odstawiły doustną antykoncepcje to nie miesiączka. Owszem, pojawia się ono w terminie przewidywanej miesiączki, jest nie jest powiązane w żaden sposób z naturalnym cyklem menstruacyjnym. Krwawienie to ma bowiem zupełne inne źródło.

Kup teraz tabletki antykoncepcyjne prosto z apteki, dostawa w 48h:
https://tabletkiantykoncepcyjne.com.pl/kup-teraz/

To krwawienie często nazywane jest plamieniem lub niewielkim krwawieniem z dróg rodnych, występującym po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych.

Jakie są przyczyny krwawienia związanego z odstawieniem pigułek antykoncepcyjnych

Przyczyną takiego krwawienia może być zupełne lub czasowe zaprzestanie stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Przerwa taka często po prostu wynika z zasad stosowania pigułek dwuskładnikowych. Gdy kończy się opakowanie liczące 21 tabletek, wskazane jest zrobienie 7 dniowej przerwy, zanim rozpocznie si kolejne opakowanie pigułek. W czasie owej 7 dniowej przerwy dochodzi do krwawienia z odstawienia. Na rynku są również tabletki antykoncepcyjne, przy których wspomnianą przerwę robi się np. po 84 dniach. W każdym przypadku pojawiające się krwawienie wynika z nagłego zmniejszenia dawki hormonów, które blokują możliwość zapłodnienia.

Krwawienie z odstawienia- ile trwa i czy zawsze występuje?

Czas oraz obfitość krwawienia związanego z odstawieniem trudno określić, jednak zawsze jest ono mniej obfite niż normalna menstruacja. Od miesiączki odróżnia je również to, że nie towarzyszy mu ból i inne uciążliwe objawy.

W przypadku, gdy antykoncepcja hormonalna dopiero się rozpoczęła, krwawienie po zakończeniu pierwszego opakowania nie będzie regularne, minie kilka cykli by się unormowało. Dopiero po kilku cyklach, po zużyciu kilku opakowań można zaobserwować, że krwawienie zaczyna się pojawiać regularnie, tego samego dnia, o tej samej porze, ma taką samą obfitość i trwa tyle samo dni.

Nie jest powiedziane, że krwawienie musi się pojawić za każdym razem. Czasem może być tak, że się ono nie pojawi i wtedy w pierwszej kolejności należy wykluczyć ciążę. Innym powodem nie wystąpienia krwawienia może być przerost błony śluzowej macicy, co oznacza po prostu brak materiału, który mógłby się złuszczać i wydalać z organizmu w postaci krwawienia.

Tu warto jednak zaznaczyć, że na rynku wiele jest dostępnym tabletek antykoncepcyjnych, które stosuje się bez robienia przerwy. Przy takich tabletkach krwawienie w ogóle nie występuje. Brak obfitego krwawienia, a nawet ograniczenie go do minimum, w dodatku brak bólu i uciążliwych dolegliwości tak charakterystycznych do naturalnej menstruacji to główna zaleta stosowania antykoncepcji hormonalnej, która doceniana jest przez większość kobiet. To właśnie to w dużej mierze wpływa na popularność tabletek antykoncepcyjnych.

Krwawienie z odstawienia- co powinno budzić nasze obawy?

Gdy krwawienie z odstawienia jest niewielkie, to jest to naturalne i nie powinno wzbudzać naszych obaw.

Zupełnie inna sprawa, jeżeli plamienia nasila się mimo że antykoncepcja hormonalna stosowana jest już od dawna. Jeżeli tabletki stosowane są zgodnie z zaleceniami a wraz z krwawieniem obserwowane jest pogorszenie samopoczucia, należy ten fakt przedyskutować z lekarzem. Obfite krwawienie może prowadzić do wystąpienia anemii. Czasem należy po prostu zmienić rodzaj antykoncepcji, o innej zawartości hormonów, a czasem na całkowicie pozbawiony hormonów. Obfite krwawienie towarzyszące antykoncepcji hormonalnej czasem może być związane z rozmaitymi schorzeniami np. mięsakami. Objaw taki jest więc wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza.

Krwawienie z odstawienia – jak je powstrzymać?

W przypadku większości tabletek hormonalnych dopuszcza się przyjęcie dwóch opakowań bez robienia między nimi przerwy. Jest to bezpieczne i stanowi dobre rozwiązanie, gdy zależ nam na przesunięciu krwawienia lub ewentualnym jego całkowitym odroczeniem. Zazwyczaj stosuje się ten sposób w przypadku np. wyjazdu na wakacje, gdy akurat pokrywa się on z terminem krwawienia.

Większość kobiet jednak bez problemu radzi sobie z krwawieniem z odstawienia, akceptując je. Jest to tym lepiej przyjmowane, ponieważ daje pewność, że nie doszło do zapłodnienia ponieważ nagłe ustanie krwawienia w większości przypadków oznacza właśnie ciążę.

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *