W niniejszym artykule przeczytasz o najpopularniejszych nurtujących sprawach podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Pamiętaj, że to jedynie wskazówki i aby skutecznie chronić się przed nieplanowaną ciążą słuchaj uważnie zaleceń lekarza przepisującego formę antykoncepcji.
1. Nie wzięłam tabletki o wyznaczonej porze.
Wielokrotnie spotkać się można z problemem swoim lub znajomych nam kobiet, gdy podczas wyjazdu, wakacji bądź podczas zabieganego dnia zapomniałaś wziąć pigułki. Co wtedy zrobić? Jeśli codziennie przyjmujesz pigułki o tych samych porach i od twojej godziny przyjęcia nie minęło 12 godzin to spokojnie możesz zastosować tabletkę przeznaczoną na dzisiaj. Organizm po dłuższym czasie stosowania przyzwyczaja się do określonej dawki hormonów o danej godzinie. Jednak opóźnienie do dwunastu godzin nie wpłynie na skuteczność antykoncepcji. W przypadku gdy czas przyjęcia tabletki wyniósł dłużej niż 12 godzin koniecznie przyjmij planowaną pigułkę jak najszybciej. Następnie do końca cyklu musisz stosować dodatkową formę antykoncepcji – np. prezerwatywy.
2. Źle rozpoczęłam nowe opakowanie – co teraz?
Często bywa, że po prostu pomylimy się w obliczeniach cyklu. Co kiedy opakowanie zaczęłam brać po 8 dniach przerwy a nie po równym tygodniu? Czy jeden dzień robi wielką różnicę? Okazuje się, że tak. Przerwa wynosząca 7 dni nie jest przypadkowa. Powyżej tego czasu istnieje ryzyko jajeczkowania u kobiety. Gdy do niego dojdzie, a nie zabezpieczysz się dodatkową antykoncepcją może dojść do zapłodnienia. Niestety po przegapieniu pierwszego dnia cyklu i przyjęciu tabletki ósmego dnia, musisz około 10 dni brać tabletki nowego opakowania i zabezpieczać się dodatkowo inną formą.Dodatkowym pomysłem niektórych producentów tabletek są tzw. pigułki placebo. W opakowaniu jest ich 28 i stosuje się je przez jeden pełny cykl. Dodatkowe tabletki są jedynie po to aby wyrobić sobie nawyk ciągłego stosowania tabletek.
3. Nieprawidłowo rozpoczęte pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych.
Tak jak w przypadku wyżej. Przez około 7 do 10 dni trzeba przyjmować regularnie tabletki stosując inny rodzaj antykoncepcji. W przeciwnym razie istnieje dosyć wysokie ryzyko zajścia w ciążę.
4. Jadę na wycieczkę za granicę. Czy godziny przyjmowania się zmienią?
Okres wakacji to okres urlopów i wyjazdów – często za granicę. Zdarza się zmiana strefy czasowej – czy to ma jakikolwiek wpływ na skuteczność antykoncepcji? Otóż zalecenie stosowania jest branie w tych samych godzinach. Postaraj się będąc na urlopie zażywać pigułki o tej samej porze co w Polsce.
5. Biorę antybiotyk, który podobno osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych.
Na wstępie zastanów się skąd masz informacje o tym antybiotyku. Jeżeli takie informacje przekazał Ci lekarz to są prawdziwe, w przeciwnym wypadku sprawdź ich wiarygodność. Jeśli okaże się, że faktycznie mają negatywny wpływ na działanie antykoncepcji to jak w przykładach powyżej musisz zastosować dodatkową metodę antykoncepcji.