Najczęstsze pytania stosujących tabletki antykoncepcyjne

najczestsze_pytania_tabletki_antyW niniejszym artykule przeczytasz o najpopularniejszych nurtujących sprawach podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Pamiętaj, że to jedynie wskazówki i aby skutecznie chronić się przed nieplanowaną ciążą słuchaj uważnie zaleceń lekarza przepisującego formę antykoncepcji.

1. Nie wzięłam tabletki o wyznaczonej porze.

Wielokrotnie spotkać się można z problemem swoim lub znajomych nam kobiet, gdy podczas wyjazdu, wakacji bądź podczas zabieganego dnia zapomniałaś wziąć pigułki. Co wtedy zrobić? Jeśli codziennie przyjmujesz pigułki o tych samych porach i od twojej godziny przyjęcia nie minęło 12 godzin to spokojnie możesz zastosować tabletkę przeznaczoną na dzisiaj. Organizm po dłuższym czasie stosowania przyzwyczaja się do określonej dawki hormonów o danej godzinie. Jednak opóźnienie do dwunastu godzin nie wpłynie na skuteczność antykoncepcji. W przypadku gdy czas przyjęcia tabletki wyniósł dłużej niż 12 godzin koniecznie przyjmij planowaną pigułkę jak najszybciej. Następnie do końca cyklu musisz stosować dodatkową formę antykoncepcji – np. prezerwatywy.

2. Źle rozpoczęłam nowe opakowanie – co teraz?

Często bywa, że po prostu pomylimy się w obliczeniach cyklu. Co kiedy opakowanie zaczęłam brać po 8 dniach przerwy a nie po równym tygodniu? Czy jeden dzień robi wielką różnicę? Okazuje się, że tak. Przerwa wynosząca 7 dni nie jest przypadkowa. Powyżej tego czasu istnieje ryzyko jajeczkowania u kobiety. Gdy do niego dojdzie, a nie zabezpieczysz się dodatkową antykoncepcją może dojść do zapłodnienia. Niestety po przegapieniu pierwszego dnia cyklu i przyjęciu tabletki ósmego dnia, musisz około 10 dni brać tabletki nowego opakowania i zabezpieczać się dodatkowo inną formą.Dodatkowym pomysłem niektórych producentów tabletek są tzw. pigułki placebo. W opakowaniu jest ich 28 i stosuje się je przez jeden pełny cykl. Dodatkowe tabletki są jedynie po to aby wyrobić sobie nawyk ciągłego stosowania tabletek.

3. Nieprawidłowo rozpoczęte pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Tak jak w przypadku wyżej. Przez około 7 do 10 dni trzeba przyjmować regularnie tabletki stosując inny rodzaj antykoncepcji. W przeciwnym razie istnieje dosyć wysokie ryzyko zajścia w ciążę.

4. Jadę na wycieczkę za granicę. Czy godziny przyjmowania się zmienią?

Okres wakacji to okres urlopów i wyjazdów – często za granicę. Zdarza się zmiana strefy czasowej – czy to ma jakikolwiek wpływ na skuteczność antykoncepcji? Otóż zalecenie stosowania jest branie w tych samych godzinach. Postaraj się będąc na urlopie zażywać pigułki o tej samej porze co w Polsce.

5. Biorę antybiotyk, który podobno osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych.

Na wstępie zastanów się skąd masz informacje o tym antybiotyku. Jeżeli takie informacje przekazał Ci lekarz to są prawdziwe, w przeciwnym wypadku sprawdź ich wiarygodność. Jeśli okaże się, że faktycznie mają negatywny wpływ na działanie antykoncepcji to jak w przykładach powyżej musisz zastosować dodatkową metodę antykoncepcji.

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *