Obalenie mitow na temat tabletek antykoncepcyjnych

Kobiety, które rozważają przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej zawsze mają wiele pytań i obaw związanych z tego rodzaju antykoncepcją, co jest w pełni zrozumiałe i naturalne. By rozwiać najczęściej pojawiające się wątpliwości, przedstawiamy listę mitów, które powstały wokoło stosowania doustnej antykoncepcji.
Pigułki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne odpowiedniki żeńskich hormonów. Ich odpowiednia dawka przyjmowana właśnie pod postacią pigułki, zapobiega ciąży oraz wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu. Ze względu na powyższe, przed rozpoczęciem stosowania takiej metody antykoncepcji, konieczna jest konsultacja lekarska. Lekarz musi bowiem wykluczyć choroby, które są przeciwwskazaniem do stosowania kuracji. Antykoncepcja hormonalna może bowiem mieć negatywny wpływ na przebieg i leczenie niektórych chorób. To dlatego, decyzja o takiej terapii powinna zależeć od pacjentki i jej lekarza. Jednak na decyzję o tej czy innej terapii antykoncepcyjnej nie powinny decydować stereotypy, które od lat krążą w sieci. Poniżej przedstawiamy te, które pojawiają się najczęściej.

MIT nr 1: Tabletki antykoncepcyjne mają zły wpływ na płodność kobiety po ich odstawieniu.

Zajście w ciąże jest możliwe już w pierwszym cyklu po odstawieniu pigułek ponieważ płodność kobiety po zaprzestaniu przyjmowaniu tabletek wraca do normy bardzo szybko. Hormony dostarczane do organizmu pod postacią pigułek nie kumulują się w nim nie stwarzają więc żadnego zagrożenia dla ewentualnej ciąży. To, czy dana kobieta po zaprzestaniu przyjmowania tabletek zajdzie w ciąże od razu czy zajmie to trochę czasu, zależy od innych czynników min od organizmu kobiety, przebytych chorób, sytuacji stresowych itp.

MIT nr 2: Stosując antykoncepcję hormonalną musisz pogodzić się z ich skutkiem ubocznym, jakim jest obniżenie popędu seksualnego kobiety.

Nie wszystkie pigułki mogą wpływać niekorzystnie na libido. Jeśli kobieta po rozpoczęciu stosowania kuracji zauważa u siebie niepokojące objawy, powinna skonsultować to z lekarzem, który może przepisać inne tabletki, które nie powodują takich skutków ubocznych. Wszystko sprowadza się więc do tego, by kobiety nie bały się informować o takich objawach swojego lekarza.

MIT nr 3: Przerwa w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych jest wskazana przy długotrwałym stosowaniu tego typu antykoncepcji, aby po prostu „oczyścić” organizm.

O tym, jak długo możemy stosować tabletki antykoncepcyjne, decyduje lekarz ginekolog. Jednak nowoczesne preparaty są bezpieczne w czasie długotrwałego stosowania, więc nie wymaga to robienia przerw w ich stosowaniu. Gdy kobieta jest pod kontrolą ginekologa, może stosować pigułki nawet przez wiele lat.

MIT nr 4: Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej należy dodatkowo przyjmować tabletki osłonowe.

Preparaty osłonowe to suplementy diety. Mogą zabezpieczać przed negatywnymi skutkami leków. W przypadku pigułek antykoncepcyjnych takie symptomy jak przyrost masy ciała czy spadek libido informują po prostu, że antykoncepcja została źle dobrana. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który powinien zmienić stosowane pigułki na takie, które powyższych objawów nie będą wywoływać. Zamiast więc sięgać po suplementy diety, które i tak najczęściej zwyczajnie nie działają, lepiej porozmawiać z lekarzem o swoich niepokojących obserwacjach.

MIT nr 5: Antykoncepcja hormonalna to skuteczna metoda zapobiegania ciąży, ale w żaden sposób nie wpływa na wygląd kobiety.

Główne zadanie pigułek antykoncepcyjnych to zapobieganie ciąży. Jednak skład pigułek bardzo często pozytywnie wpływa na inne sfery zdrowia kobiet, głównie na to, jak wygląda. Pigułki bowiem nie tylko zmniejszają dolegliwości przy miesiączce, ale również wpływają na poprawę wyglądu skóry. Mają one bowiem silne działanie anty-androgenne, co wpływa na zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych. Pigułki zmniejszają również owłosienie skóry. Najbardziej pozytywny wpływ na wygląd skóry mają tabletki zawierające octan chlormadinonu. Obecnie, do jakiegoś już czasy, pigułki o tym składzie są dostępne również w Polsce.

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *