Olej lniany a tabletki antykoncepcyjne. Czy ogranicza skuteczność?

Olej lniany to jeden z najbardziej popularnych olejów roślinnych, którego właściwości zdrowotne są szeroko znane. Zawiera on duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 a także omega-9 które są korzystne dla zdrowia serca, układu nerwowego i zapobiegają stanom zapalnym. Olej lniany jest również polecany jako naturalny sposób na utrzymanie zdrowej skóry i włosów.

Jednakże, coraz częściej pojawiają się pytania na temat związku między olejem lnianym a tabletkami antykoncepcyjnymi. W ostatnim czasie, niektórzy eksperci zwrócili uwagę na fakt, że olej lniany może wpływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, co jest szczególnie ważne dla kobiet, które polegają na tej metodzie antykoncepcji.

Istnieje wiele opinii i przypuszczeń na temat tego, w jaki sposób olej lniany może wpływać na działanie tabletek antykoncepcyjnych. W głównej mierze chodzi o sytuację, gdy olej lniany zaburza efektywność najpopularniejszej metody antykoncepcji hormonalnej. W tym kierunku były już przeprowadzone badania naukowe oraz przedstawione konkretne opinie, które sugerowały, że olej lniany może zwiększać metabolizm estrogenów w organizmie, co z kolei może zmniejszyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych opartych na estrogenie.

W tym artykule zajmiemy się bliżej związkiem między olejem lnianym a tabletkami antykoncepcyjnymi, wskazując, jakie działania podejmować, aby uniknąć niepożądanych skutków.

Olej lniany, co to właściwie jest? spożywać czy nie?

Olej lniany jest produktem otrzymywanym z nasion lnu zwyczajnego. Są one bogate w tłuszcze, zwłaszcza kwasy tłuszczowe omega-3, które są korzystne dla zdrowia serca, mózgu i układu nerwowego. Olej lniany jest również źródłem innych ważnych składników odżywczych, takich jak lignany, błonnik i białko.

Warto zauważyć, że nie wszystkie wersje oleju lnianego są tak samo korzystne dla zdrowia. Najlepszą wersją oleju lnianego jest olej tłoczony na zimno, ponieważ ten proces pozwala na zachowanie większości składników odżywczych i naturalnego smaku. W przeciwieństwie do oleju rafinowanego, który może zawierać szkodliwe związki chemiczne.

Jeśli chodzi o spożycie oleju lnianego, zalecana dzienna dawka wynosi od 1 do 2 łyżek stołowych na dzień. Nie powinno się jednak przekraczać tej dawki, ponieważ olej lniany jest bogaty w tłuszcze, co może prowadzić do zwiększenia masy ciała, zaburzeń metabolizmu bądź najzwyczajniej mdłości, przewlekłej zgagi czy odruchów wymiotnych.

Podczas wybierania oleju lnianego, warto zwrócić uwagę na opakowanie i skład konkretnego produktu. Najlepiej wybierać wersję tłoczoną na zimno, którą rozpoznasz po opakowaniu. Olej lniany tłoczony na zimno opakowany jest w ciemne butelki, ponieważ chroni to olej przed światłem i utlenianiem. Warto również sprawdzić datę ważności produktu oraz miejsce jego pochodzenia, aby mieć pewność, że kupujemy olej najwyższej jakości i względnie jego termin pomiędzy zbiorem a spożyciem nie jest zbyt długi. Nie powinien przekraczać 1 roku. Świadome zakupy od sprawdzonych dostawców oleju lnianego mogą być doskonałym wyborem i uzupełnieniem codziennej diety. Jednak, ten produkt może wywołać procesy, które wymagają szczególnej uwagi, osoby spożywającej. W szczególności kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną w postaci popularnych tabletek antykoncepcyjnych.

Bezpośredni wpływ oleju lnianego na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Jest!

Olej lniany może wpłynąć na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych poprzez zwiększenie metabolizmu estrogenów w organizmie. Tabletki antykoncepcyjne oparte na estrogenie, takie jak Ethinylestradiol, działają poprzez hamowanie owulacji i utrudnienie zapłodnienia. Jednakże, jeśli metabolizm estrogenów zostanie zwiększony przez spożycie oleju lnianego, to może to prowadzić do zmniejszenia skuteczności antykoncepcji.

Ponadto, wykazano, że olej lniany może wpływać na aktywność enzymów w wątrobie, które metabolizują estrogeny. W związku z tym, zwiększenie metabolizmu estrogenów może spowodować, że poziom estrogenów we krwi będzie zbyt niski, co może wpłynąć na skuteczność antykoncepcji. Dokładniej mówiąc, olej lniany może (nie musi!) zwiększać stężenie białka wiążącego hormony płciowe (SHBG), co może wpłynąć na stężenie wolnych hormonów płciowych we krwi. Zmniejszone stężenie wolnych hormonów może zmniejszyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Jednym z przykładów tabletek antykoncepcyjnych, których skuteczność może spaść podczas spożywania oleju lnianego, są tabletki zawierające Ethinylestradiol. Ethinylestradiol jest syntetycznym analogiem estradiolu, który jest naturalnym estrogenem w organizmie kobiety. Takie tabletki antykoncepcyjne, jak Yaz, Diane-35, Marvelon czy Yasmin, zawierają Ethinylestradiol i progestogen, które działają razem w celu zapobiegania ciąży.

Podsumowanie. Stosować olej lniany podczas antykoncepcji czy nie?

Na wielu portalach był poruszony problem faktycznego wpływu oleju lnianego na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Niestety do tej pory nie przeprowadzono jednoznacznych badań naukowych w tym kierunku poddając ścisłej kontroli grupę osób stosującą tę formę suplementacji. Na wielu popularnych nie tylko w Polsce czy Europie portalach kobiety pytają o efektywność antykoncepcji i lekarze odpowiadają, że tak, może mieć to wpływ na planowanie rodziny. Zatem przed zastosowaniem płynnej wersji oleju lnianego zastanów się czy chcesz podejmować to ryzyko. Pamiętaj, że istotną rolę stanowią tutaj również indywidualne predyspozycje oparte na genetyce, stylu życia czy nawet poziomie stresu. Wszystkie wątpliwości najlepiej przedyskutować z lekarzem, od którego na wizycie możesz oczekiwać jednoznacznych i konkretnych odpowiedzi. Teoretyczna możliwość zaburzenia jest, jak duża można tylko gdybać. 

Stosuj antykoncepcję świadomie i odpowiedzialnie aby uniknąć powikłań i rozczarowań w przyszłości.

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *