Postęp medyczny i cywilizacyjny w antykoncepcji dla mężczyzn. Co warto wiedzieć?

Bardzo duży postęp przez ostatnie ponad 60 lat istnienia antykoncepcji dla kobiet nie sprawił znaczącego zastopowania liczby ludności na świecie. Presja populacyjna to nie tylko kwestie żywieniowe, ale również problemy środowiskowe, społeczne czy gospodarcze. Słabo rozwinięte obszary, w których metody antykoncepcyjne są również mniej znane mogą bardziej dotkliwie doświadczyć negatywnych efektów związanych z przeludnieniem, w tym tej najgorsze czyli głód, choroby lub bieda.

Kup teraz tabletki antykoncepcyjne prosto z apteki, dostawa w 48h:
https://tabletkiantykoncepcyjne.com.pl/kup-teraz/

Systematycznie przeprowadzane badania wielokulturowe mają zbieżne wyniki. Pokazują bowiem jasno, że różni pod względem rasy, wieku i wyznania mężczyźni są chętnie brać udział w antykoncepcji. Dodatkowo ten sam rodzaj badań jasno przedstawia, że partnerki tych mężczyzn ufają im, że to robią. Jak się okazuje, stosowanie prezerwatyw bądź wazektomia stanowią blisko 35% praktykujących metod antykoncepcyjnych.

Czym jest wazektomia?
To specjalistyczny zabieg chirurgiczny. Zwany czasem mikrochirurgicznym. Polega on na przecięciu i podwiązaniu męskich nasieniowodów. Skutkiem tego nowoczesnego zabiegu jest brak możliwości transportu elementów komórkowych – głównie plemników. Dzięki temu procesowi plemniki są resorbowane przez organizm danej osoby. Wazektomia to zabieg antykoncepcyjny dla świadomych mężczyzn. Istnieje również zabieg odwracający ten proces w celu przywrócenia możliwości rozrodczych – rewazektomia.

Antykoncepcja kobiet i mężczyzn – podstawowe różnice

W każdym rozwiniętym kraju, kobiety mają znacznie większę możliwości stosowania antykoncepcji. Nie wynika to z dyskryminacji mężczyzn, a z działań organizacji, laboratoriów i innych instytucji zajmujących się planowaniem rodziny. Wszystkie wymienione podmioty są zgodne, że eksploatacja organizmu podczas planowanego zakładania rodziny jest nieproporcjonalnie większa w skutkach dla kobiet niż dla mężczyzn.

W związku z tym, kobieca antykoncepcja zawiera nawet dziesiątki o ile nie setki dopuszczonych do obiegu skutecznych form antykoncepcji w tym: pigułki, minipigułki, plastry antykoncepcyjne, wkładki wewnątrz maciczne a nawet wymieniane co 5 lat czipy antykoncepcyjne. Dla mężczyzn pozostały dwie niezawodne i dosyć skuteczne formy w postaci prezerwatyw i wazektomii. Tylko prezerwatywy są jednak w pełni odwracalną możliwością. Zabieg wazektomii i rewazektomii może spowodować utratę płodności na zawsze.

Największe korporacje farmaceutyczne od około 1993 roku porzuciły swoje plany rozwoju rynku antykoncepcji dla mężczyzn argumentując to regulacjami prawnymi w różnych obszarach świata, dużej ilości czasu oraz nakładu finansowego.

Dopuszczalność a chęć męskiej antykoncepcji

Okazuje się, że faktyczna chęć stosowania męskiej antykoncepcji jest atrakcyjna zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Jeśli skuteczna i bezpieczna dla zdrowia forma antykoncepcji byłaby dostępna powszechnie, to badania przeprowadzone na 4 kontynentach potwierdziły jej słuszność.

W rzeczywistości patrząc od strony kobiet to aż 98% z nich byłoby w stanie zaufać mężczyźnie i w stabilnym związku nie martwić się niechcianą ciążę. Dopuszczalność konkretnej formy antykoncepcji zależy nie tylko od regulacji prawnych. Wpływ na takie decyzje mają przede wszystkim:

  • status ekonomiczny
  • przekonania religijne
  • przynależność kulturowa
  • status pokrewieństwa

O ile mężczyźni o wyższym statusie ekonomicznym, z większymi zarobkami dużo chętniej wypowiadają się o możliwości stosowania męskiej antykoncepcji, o tyle osoby mieszkające na przykład w Indonezji, w której dominują Muzułmanie wykazują mniejsze zainteresowanie taką  formą regulacji planowania rodziny. Z kolei pytania zadawane kobietom, które deklarowały bycie w stabilnym związku z wielką aprobatą odpowiadały o ufności męskiej antykoncepcji. Blisko 71% kobiet w Szanghaju korzystałoby z takiej metody gdyby była dostępna, a równolegle kobiety z Hongkongu i Szanghaju w blisko 70% potwierdzają, ze to dobry pomysł (a zarazem zrzucenie ciężaru odpowiedzialności).[2]

Niedaleka przyszłość i nowinki w świecie męskiej antykoncepcji

Ostatnie kilka lat było mimo wszystko owocne w futurystyczne produkty antykoncepcji dla mężczyzn. Większość z nich opiewała swoje działanie na bazie testosteronu, jego dostarczania z zewnątrz w korelacji z naturalnym wydzielaniem. Spośród całej gamy przełomowych propozycji w ciągu ostatnich kilku lat można wyodrębnić:

  • długo działające zastrzyki
  • żele transdermalne
  • tabletki/pigułki
  • preparaty podpoliczkowe
  • transdermalne plastry

Każdy z wyżej wymienionych środków posiada swoją tzw. farmakokinetykę. W antykoncepcji, testosteron podawany z zewnątrz blokuje wydzielanie gonadotropin. Ponadto podtrzymuje funkcje niezależne od androgenów czyli libido, psychiczny popęd seksualny oraz przyrost lub utrzymanie masy mięśniowej (efekt antykataboliczny).

Do dnia dzisiejszego istnieją zdawkowe informacje i okrojone badania naukowe na temat podawania testosteronu w celu antykoncepcji hormonalnej. Podawanie testosteronu iniekcyjnie lub poprzez oralne produkty wiąże się (nawet w przypadku małych dawek hormonu w dawce) ze szczytami i spadkami zarówno natury fizycznej jak i psychicznej. Natomiast dane prowadzące z badań pozostałych preparatów w tym żelów, plastrów itp nie są wystarczające aby zapewnić bezpieczną ochronę stosującym. Przypuszczalnie wynika to z faktu ograniczonej dawki i możliwości technologicznych w zawieraniu tego hormonu w tego typu produktach.

Badania ilościowe w celu zapewnienia bezpieczeństwo i maksymalnego ograniczenia skutków ubocznych najczęściej prowadzone są z udziałem testosteronu dostarczanego z zewnątrz około w 5mg/dobę.

Przykładowe możliwości obecnej farmakologii na włączenie testosteronu do antykoncepcji hormonalnej:

Przykładowe preparaty w schemacie męskich metod antykoncepcji z wykorzystaniem testosteronu

Męska antykoncepcja – opinie i wnioski

Badania ilościowe i globalne nastroje wskazują jasno, że kierunek męskiej antykoncepcji jest jak najbardziej przyszłościowy. Zarówno mężczyźni jak i kobiety z dużym zainteresowaniem opowiadają się o tej nieodkrytej dotąd wysoce skutecznej formie antykoncepcji. Pragnienie wyboru zarówno kobiet jak i mężczyzn z globalnego punku widzenia to poważny problem. Procent nieplanowanych ciąż w zależności od regionu świata to nawet 40-50%. Zatrważająca liczba może być zmniejszona dzięki większej świadomości a także dostępności takich produktów jak męskie pigułki antykoncepcyjne, transdermalne żele bądź plastry.

Jednak ich skuteczność musi być potwierdzona przez wiele jednostek regulujących dostęp produktów farmaceutycznych. To wiąże się z pracą wielu naukowców, nakładami finansowymi a także dużym upływem czasu. W XXI wieku rozwój męskiej antykoncepcji to wyzwanie, które przyniesie nieocenione benefity w przyszłości. Dodatkowym nieporuszanym aspektem jest możliwość korzystnego wpływu hormonalnej profilaktyki u mężczyzn na inne dolegliwości lub choroby. Tak jak w przypadku niektórych przypadłości PMDD lub popularnego trądu skutecznością w ich łagodzeniu okazują się hormonalne formy antykoncepcji dla kobiet.

Źródła

[1] Na podstawie artykułu: https://academic.oup.com/edrv/article/29/4/465/2355036?login=true dostęp 21 marca 2021

oraz
[2] Glasier AF , Anakwe R , Everington D , Martin CW , van der Spuy Z , Cheng L , Ho PC , Anderson RA 2000 Would women trust their partners to use a male pill? Hum Reprod 15:646–649

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *