Przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej

antykoncepcja_hormonalnaObecnie najpopularniejszą metodą antykoncepcji są tabletki. Porównując je do stosowanych przez kobiety produktów z przed lat, są obecnie najskuteczniejszą formą antykoncepcji hormonalnej. Wciąż doskonalone badania pozwalają niwelować dawkowanie hormonów do minimum zachowując tym samym bezpieczeństwo i ograniczenie występowania skutków ubocznych. Wrażliwość na przyswajanie hormonów przez kobiety jest różna i niestety nie każda chętna może taki sposób antykoncepcji zażywać. Przed zdecydowaniem się na eksperymentowanie z hormonami odpowiedzialnie będzie pójść skonsultować to z lekarzem.

Na czym polega i jak przebiega wizyta u ginekologa?

Na wstępie należy odbyć prosty wywiad lekarski. Lekarz powinien nam przedstawić wszelkie za i przeciw stosowania doustnej formy antykoncepcji oraz przeprowadzić szereg podstawowych pomiarów i badań. Zalecanymi badaniami są: badanie ginekologiczne, podstawowe badanie piersi, następnie ciśnienie i cytologia szyjki macicy. Jeżeli stwierdzone zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, zaburzenia lub podejrzenia ginekolog ma prawo skierować pacjentkę na specjalistyczne badania laboratoryjne.

Główne i najczęstsze przeciwwskazania to stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej

  1. Powinien być napisany z wykrzyknikiem – CIĄŻA – lub nawet samo jej podejrzenie już eliminuje nas do myślenia o stosowaniu hormonalnej antykoncepcji
  2. Bardzo zbliżone do pierwszego – okres karmienia piersią. Ze względu na toksyczność leku na nieodporny rozwijający się młody organizm.
  3. Palenie papierosów lub przyjmowanie wysokiej dawki nikotyny. Szczególnie u kobiet po 35. roku życia należy zwrócić uwagę, nawet przy tzw. popalaniu.
  4. Nieregularność cyklu miesięcznego, bolesne krwawienia bądź inne niepokojące stany okołomiesiączkowe
  5. Podejrzenie nowotworu. Estrogen podnosi ryzyko występowania nowotworów. Szczególnie jeśli genetycznie mamy predyspozycje(ktoś z rodziny/pokolenia zmarł np. na raka piersi)
  6. Wyraźna otyłość. Gdy wskaźnik BMI > 30
  7. Choroby układu krążenia – nadciśnienia i migreny
  8. Przebyte lub obecne choroby wątroby, niewydolność nerek
  9. Choroby przewlekłe przez co pacjentka musi zażywać antybiotyki osłabiające działanie tabletek hormonalnych

Należy pamiętać, że pacjentka musi być w pełni poinformowana o możliwych zagrożeniach stosowania tej metody antykoncepcji. Przez to wymagane jest również pisemne oświadczenie od pacjentki. Odpowiedzialnie dobrana forma antykoncepcji jest w pełni skuteczna i bezpieczna oraz akceptowana przez lekarza i zainteresowaną pacjentkę. Wszelkie plany o rozpoczęciu stosowania doustnej formy antykoncepcji szczególnie w młodym wieku powinny być poprzedzone podstawowymi badaniami oceny zdrowia organizmu kobiety.

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *