Regulacja cyklu – obserwacja śluzu szyjkowego

Określenie fazy cyklu

Określać fazy cyklu można nie tylko na podstawie kalendarzyka menstruacyjnego, ale również poprzez obserwację śluzu w szyjce macicy. Jest to możliwe, ponieważ w poszczególnych fazach cyklu zmieniają się jego właściwości. Przed jajeczkowaniem, czyli w czasie, kiedy płodność jest obniżona, śluzu w szyjce macicy po prostu nie ma. Dlatego nazywa się to okresem suchym. Występuje on zaraz po miesiączce i w okolicach przedsionka pochwy, i wokoło narządów płciowych jest sucho. (bardzo wyczuwalne podczas brania środków antykoncepcyjnych)

Kup teraz tabletki antykoncepcyjne prosto z apteki, dostawa w 48h:
https://tabletkiantykoncepcyjne.com.pl/kup-teraz/

Sprawdzanie wilgotności śluzu

Gdy wilgotność wokoło narządów płciowych jest wyczuwalna, rozpoczyna się okres płodny. Obserwuje się w tym czasie śluz przezroczysty lub tzw. czop śluzowy. W czasie przedowulacyjnym, śluz ma konsystencję białka kurzego jaja, jest on przezroczysty, rozciągliwy, jest więc wokoło niego ślisko i wilgotno. Takie warunki w szyjce macicy sprawiają, że przedłuża się żywotność plemników, ułatwioną mają one również wędrówkę do jajowodów a więc do zapłodnienia komórki jajowej. Najwyższa płodność jest w ostatnim dniu obecności tego rodzaju śluzu. Najbardziej obfite wydzielanie śluzu następuje przeważnie na dzień przed owulacją.

Wyciąganie wniosków z obserwacji

Największe prawdopodobieństwo ciąży następuje w trzeciej dobie po dniu, kiedy śluz był wydzielany najbardziej obficie. Po tym dniu, rozpoczyna się czas tzw bezpłodności i trwa on aż do następnej miesiączki. Jeżeli w tym czasie pojawia się śluz, jest on gęsty, lepki co sprawia, że jest naturalną barierą dla plemników, którym uniemożliwia wnikanie do wewnątrz. Miesiączka rozpoczyna się zazwyczaj w 12 do 16 dni po tym, jak obserwowane był wzmożone wydzielanie śluzu.

W jaki sposób należy prowadzić obserwację śluzu?

  • obecność lub brak śluzu można stwierdzić w czasie mycia, ubierania
  • obserwacje należy przeprowadzać starannie
  • poczynione obserwacje należy zapisywać
  • w czasie pierwszego miesiąca obserwacji lepiej powstrzymać się od kontaktów intymnych
  • po długim czasie stosowania różnych form antykoncepcji, reakcja organizmu może być trochę inna. Należy zwrócić wtedy szczególną uwagę na gęstość i rodzaj śluzu.

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *