Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej u niektórych kobiet może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Najczęściej jest to wynik uczulenia na któryś ze składników tabletek. Nie sposób przewidzieć w momencie wystawiania recepty, czy dane tabletki nie wpłyną negatywnie na układ nerwowy organizmu. Weryfikowane jest to dopiero w momencie, gdy pacjentka zaczyna tabletki stosować.

Kup teraz tabletki antykoncepcyjne prosto z apteki, dostawa w 48h:
https://tabletkiantykoncepcyjne.com.pl/kup-teraz/

Najczęściej, wszelkie powikłania, uczulenia, wysypki ustępują po kilku lub kilkunastu tygodniach stosowania tabletek. W tym czasie bowiem organizm przyzwyczaja się do większej dawki hormonów. Jeżeli zaś negatywne objawy nie ustępują, lub się nasilają, konieczna jest zmiana tabletek na inne o obniżonych dawkach hormonów, lub o hormonach, które większość organizmów „lepiej” toleruje. W sprzedaży jest obecnie wiele różnego rodzaji i form antykoncepcji, można więc dobrać taki rodzaj antykoncepcji hormonalnej, który będzie odpowiedni dla konkretnej pacjentki. Ważne jest to, aby takie testy odbywać po konsultacjach ze specjalistą.

Najczęściej obserwowane efekty uboczne hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych

Neurologiczne skutki uboczne związane z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych
Najczęstsze objawy neurologiczne przyjmowania tabletek należą bóle głowy, lekkie stany depresyjne oraz migreny.

Tkliwość piersi
Kobiety przyjmujące hormonalne tabletki antykoncepcyjne uskarżają się czasem na bóle lub tkliwość piersi. W rzadkich przypadkach może wystąpić absolutorium piersi.

Rozstrój żołądka
Kobiety zgłaszają się do lekarza czasem również z uciążliwymi bólami żołądka lub z często występującymi wymiotami. Niektóre kobiety obserwują także u siebie wahania masy ciała.

Ginekologiczne skutki uboczne związane z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych
Kobiety czasem przyjmując tabletki antykoncepcyjne doświadczają zaburzeń libido.

Jak często pojawiają się skutki uboczne w związku z przyjmowaniem hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych?

Działania niepożądane występujące w wyniku stosowania hormonalnej kuracji antykoncepcyjnej z reguły dość szybko ustępują. Kobiet przechodzą po prostu swoisty okres adaptacyjny a później skutki uboczne zanikają. Zagrażające zdrowiu skutki uboczne zdarzają się naprawdę bardzo rzadko,i zawsze w przypadku, gdy się pojawią należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Tylko on może podjąć decyzję czy kontynuowanie kuracji antykoncepcyjnej z zastosowaniem konkretnego preparatu jest bezpieczne. Lekarz może również podjąć decyzję o zmianie rodzaju tabletek np zaleci stosowanie tabletek zawierających jedynie progestagen.

U kogo ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest podwyższone?

Tabletki antykoncepcyjne zmieniają się, ponieważ naukowcy bez ustanku prowadzą badania nad skutecznym i bezpiecznym sposobem ochrony przed nieplanowaną ciążą, minimalizując ryzyko skutków ubocznych. W przypadku niektórych kobiet stosowanie pigułek antykoncepcyjnych jest obarczone większym ryzykiem. Tabletek antykoncepcyjnych nie powinny przyjmować kobiety:

  • uzależnione od palenia tytoniu
  • w których rodzinie zdarzały się przypadki zakrzepicy
  • z nadwagą
  • z wysokim ciśnieniem krwi oraz cholesterolem
  • po 50 roku życia

Czy hormonalne tabletki antykoncepcyjne są bezpieczne formą antykoncepcji?

Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne zalicza się do bezpiecznych metod na ochronę przed nieplanowaną ciążą. W wielu środowiskach jednak toczy się dyskusja na temat zasadności stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Z jednej strony stoją ci, którzy powołują się na wyniki badań, które potwierdzają, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nieznacznie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi. Z drugiej strony są lekarze, którzy twierdzą, że kobiety stosujące antykoncepcje hormonalną, częściej przychodzą do gabinetu ginekologicznego, co sprawia, że nawet jeżeli zacznie się rozwijać nowotwór, jest on zdecydowanie szybciej diagnozowany.
Podobnie, zwiększone jest przy antykoncepcji ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, lecz to ryzyko eliminuje się przez regularne badania cytologiczne. Jednocześnie nie wolno zapominać, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza ryzyko innych nowotworów takich jak rak jajników, macicy czy pęcherza.

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *