Wada budowy macicy a zagrożenie ciąży

Czy u kobiet z wadą budowy macicy ciąża zawsze jest zagrożona? Wada w budowie macicy sprawia, że kobieta ma problem z zajściem w ciąże  a gdy się uda, ma problem z jej donoszeniem. Zdarzają się jednak przypadki, że kobieta mimo wady w budowie macicy zachodzi w ciąże a następnie, bez problemu rodzi dziecko zdrowe i w terminie. Tym samym warto wiedzieć, jakie wady macicy sprawiają, że ciąża może być zagrożona a jakie wady nie wiążą się z takim ryzykiem.

Kup teraz tabletki antykoncepcyjne prosto z apteki, dostawa w 48h:
https://tabletkiantykoncepcyjne.com.pl/kup-teraz/

Wada macicy, czy ciąża zawsze jest zagrożona? Wada w budowie macicy może wpływać na niewłaściwy rozwój płodu już na bardzo wczesnym etapie, w konsekwencji może więc powodować poronienia czy przedwczesne porody. Jednak wada w budowie macicy nie w każdym przypadku powoduje utratę dziecka. Wiele kobiet z wadą budowy macicy może donosić ciążę i urodzić dziecko w terminie jednak wiele tak naprawdę zależy od odpowiedniej opieki ginekologicznej oraz tego, czy przyszła mama dba o siebie we właściwy sposób. Wszystkim kobietom w ciąży, nie tylko tym, które mają wadę budowy macicy, zaleca się prowadzenie oszczędnego trybu życia to znaczy ograniczenie wysiłku fizycznego, czasem również zaleca się leżenie w łóżku.

Przegroda w macicy – ciąża

Przegroda w macicy jest głównie przyczyną nawykowych poronień oraz przedwczesnych porodów, w wielu przypadkach może jednak również prowadzić do bezpłodności. Dzieje się tak ponieważ przegroda taka deformuje wnętrze macicy, wpływa na nieprawidłowości w błonie śluzowej czyli endometrium. To wpływa na problemy z właściwym zagnieżdżeniem się komórki jajowej, a w konsekwencji do poronienia. Nawet jeżeli zarodek właściwie się zagnieździ, bardzo często następuje przedwczesny poród. Przestrzeń w macicy przez wspomnianą przegrodę jest ograniczona i nie rozciąga się, co sprawia, że płód nie ma wystarczająco dużo miejsca do dalszego rozwoju.

W przypadku kobiet z przegrodą macicy ciąża jest zawsze wysokiego ryzyka. Zaleca się najczęściej wcześniejsze jej rozwiązanie poprzez cesarskie cięcie ponieważ może dojść do nieprawidłowej kurczliwości macicy w trakcie naturalnego porodu.

Ciąża w przypadku macicy dwurożnej

W przypadku niewielkiej wady, nie występują problemy z zajściem w ciąże czy jej donoszeniem. Te problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy wada jest większa. Ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu gwałtownie wzrasta. Poronieni nawykowe są spowodowane wadą błon śluzowych co uniemożliwia właściwe zagnieżdżenie się zarodka. Ograniczona przestrzeń macicy utrudnia rozwój płodu, co prowadzi do przedwczesnych porodów. Ryzyko przedterminowego porodu jest tu większe niż w przypadku innych wad budowy macicy co spowodowane jest tym, że równocześnie diagnozowana jest niewydolność szyjki macicy. Wiąże się to z koniecznością założenia szwu szyjkowego celem utrzymania ciąży.

Chirurgiczną korektę wady budowy macicy zaleca się w nielicznych przypadkach, głównie przy zwykłych poronieniach nawykowych i problemach z donoszeniem kolejnej ciąży.

Ciąża w przypadku macicy łukowatej

W przypadku macicy łukowatej kobieta nie powinna mieć problemów z zajściem w ciąże i jej donoszeniem. Dziecko rodzi się najczęściej zdrowe.

Wada macicy zwana macicą łukowatą rzadko prowadzi do poronień. Bardzo rzadko więc konieczne jest leczenie operacyjne.

Ciąża w przypadku macicy jednorożnej

W przypadku wady w budowie macicy zwanej macicą jednorożną nie ma problemów z tym, żeby zajść w ciążę. Zupełnie inną kwestią jest jej utrzymanie, z reguły bowiem równocześnie diagnozowana jest niewydolność szyjki macicy, co powiązane jest z ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu. W opinii lekarzy jednak o wiele bardziej groźne są powikłania związane z macicą jednorożną. Wspomniane powikłania to nieprawidłowe ułożenie płodu oraz jego wolniejszy rozwój.

Leczenie operacyjne zalecane jest w przypadku, gdy macica jednorożna uniemożliwia zajście w ciąże, jej utrzymanie lub powoduje poronienia.

Ciąża w przypadku macicy podwójnej

W ocenie specjalistów wada polegająca na podwójnej macicy wiąże się z większym ryzykiem powikłań, co jest związane ze zbyt małym rozmiarem macicy. W takich przypadkach macica podwójna może odpowiadać za niepłodność, trudności z zajściem w ciąże oraz jej utrzymaniem, ryzyko przedwczesnego porodu, nieprawidłowe ułożenie płodu czy przedwczesny poród.

Leczenie operacyjne, które polega na scaleniu rozdwojonej macicy przeprowadza się stosunkowo rzadko. Zaleca się je w przypadkach, gdy macica podwójna powoduje komplikacje w trakcie ciąży lub gdy w ogóle utrudnia zapłodnienie.

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *