Wiesz jak ważne są badania cytologiczne?

Najskuteczniejszym sposobem wykrycia zmian w komórkach szyjki macicy są regularnie przeprowadzane badania cytologiczne. Tylko w taki sposób można wykryć wczesne stadium raka szyjki macicy. Samo badanie cytologiczne jednak nie chroni przed zakażeniem wirusem HPV, który odpowiedzialny jest za rozwój raka szyjki macicy. Badanie tylko pozwala na wczesne wykrycie zmian chorobowych. Dzięki temu, można przeprowadzić terapię. Już od 50 lat badania cytologiczne to najważniejszy element profilaktyki raka szyjki macicy. Przed badaniem zawsze przeprowadzany jest wywiad przez lekarza lub położną. Trzeba również wypełnić specjalną ankietę. To ma na celu ustalenie, czy dana osoba znajduje się w grupie ryzyka.
Czynniki ryzyka:

 • wiek – głównie chorują kobiety między 40 a 55 rokiem życia
 • wczesne rozpoczęcie współżycia
 • duża ilość partnerów
 • liczne porody
 • wcześniejsze zachorowania w rodzinie
 • palenie papierosów
 • nieprawidłowości wykryte podczas wcześniejszych badań cytologicznych

 

Na czym polega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne opiera się na pobieranym z szyjki macicy wymazie. Odbywa się to przy użyciu specjalnej szpatułki lub szczoteczki. W taki sposób pobierana jest warstwa komórek z powierzchni szyjki macicy. Tak pobrana próbka jest badana pod mikroskopem. Sprawdza się czy są jakieś nieprawidłowości w budowie komórek, czy występuje stan zapalny lub zmiany hormonalne. Jeżeli zostaną wykryte jakieś zmiany, lekarz skontaktuje się z pacjentką by wskazać, jaka będzie dalsza terapia i ewentualne dodatkowe badania.
Opis badania:

 • pobranie próbki – komórek, które wchodzą w skład nabłonka pokrywającego narząd rodny
 • rozprowadzenie pobranej próbki na szkiełku mikroskopowym
 • utrwalenie wymazu specjalnym preparatem
 • ocena wymazu oraz w zależności od wyniku, podjęcie przez lekarza odpowiednich kroków co do dalszej ewentualnej terapii lub jej braku.

Jak często należy poddawać się badaniu cytologicznemu?

Powinno być ono rutynowo wykonywane u każdej kobiety. Pierwszą cytologię należy wykonać do maksymalnie 25 roku życia lub po rozpoczęciu współżycia. W pierwszym okresie ( od 3-do 4 lat) powinno być ono wykonywane regularnie, raz w roku. Później może być ono wykonywane co 3 lata. Kobiety między 25 a 59 rokiem życia mogą wykonywać bezpłatne badanie cytologiczne raz na 3 lata. Lista placówek, które takie badania wykonują, znajduje się na stronie internetowej NFZ.
Kiedy przypada data Twojego następnego badania cytologicznego? Przygotowanie do badania.
Badania cytologiczne ocaliły życie już wielu kobiet, głównie dzięki wczesnemu wykryciu choroby. Dlatego w interesie każdej kobiety jest to, by pamiętać o dacie kolejnego badania. W taki sposób mogą one chronić swoje zdrowie i życie.
Badanie powinno wykonywać się w odpowiednim czasie, należy również odpowiednio się przygotować do niego.

 • Badanie powinno być wykonane co najmniej 4 dni po zakończeniu okresu. Najlepiej między 10 a 18 dniem cyklu.
 • Cytologie powinno wykonywać się co najmniej dzień po badaniu ginekologicznym lub USG pochwy.
 • Przed badaniem nie należy stosować leków i środków plemnikobójczych dopochwowych, preparatów do irygacji.
 • Na 24 h przed badaniem, kobieta powinna powstrzymać się od współżycia z partnerem.
 • Należy również zadbać o higienę intymną poprzez dokładne umycie miejsc intymnych. Należy również założyć wygodną bieliznę.

Co się stanie, jeśli wykryto obecność nieprawidłowych komórek?

Jeżeli do kobiety dociera informacja o wyniku dodatnim badania oznacza to, że w laboratorium wykryto zmiany komórkowe, które wymagają dalszego badania. Nie wszystkie takie nieprawidłowe zmiany w komórkach oznaczają, że konieczne będzie leczenie. Wiele takich zmian znika samoczynnie. Zależnie od wyniku, od stopnia zaawansowania zmian, może być konieczne wykonanie kolejnego badania cytologicznego lub kolposkopii. Czasem zdarza się, że konieczne jest powtórzenie badania cytologicznego, ponieważ wynik tego pierwszego nie jest jednoznaczny. Może być to spowodowane obecnością krwi w próbce, która przysłania obraz komórek, lub wymaz został rozprowadzony na szkiełku zbyt grubą lub zbyt cienką warstwą, co uniemożliwiło prawidłowe rozpoznanie. Czasem wynik badania jest na pograniczu, co oznacza, że zmiany są tak niewielkie, że mogą samoczynnie powrócić do normy. W takim przypadku kolejne badanie cytologiczne powinno wykonać się w okresie do 12 miesięcy. Najważniejsze wtedy jest to, by wykonać je w wyznaczonym przez lekarza terminie.

Jak dowiedzieć się więcej?

Dodatni wynik badania cytologicznego nie musi jednak oznaczać raka szyjki macicy czy też jego wczesne stadium. Czasem lekarz jednak skieruje pacjentkę na kolposkopie.
Kolposkopia to badanie, które przeprowadzane jest przez lekarza specjalistę z tego zakresu. Kolposkop to podświetlany mikroskop. Stosuje się go do badania szyjki macicy z bliska. To pozwala na ocenę rozmiaru i zaawansowania zmian, co pozwala na ustalenie właściwej terapii. Jeśli jest to konieczne, pobierana jest próbka tkanki szyjki macicy do diagnozy, można również zastosować leczenie szyjki macicy. Często, pacjentka proszona jest o wykonanie kolejnego badania cytologicznego w wyznaczonym terminie.
Leczenie raka szyjki macicy i zmian komórek szyjki macicy.
Od lat z powodzeniem stosuje się leczenie zmian w obrębie komórek szyjki macicy, jak również samego raka. Bez względu, jaką terapie zaleci lekarz, pacjentka musi wiedzieć, na czym ona polega. Może a nawet powinna domagać się wyjaśnienia wszystkiego, czego nie rozumie.

 • Jeżeli nigdy nie badałaś się cytologicznie, lub od ostatniego badania upłynęło ponad 3 lata, koniecznie zgłoś się do lekarza ginekologa i poproś o przeprowadzenie badania.
 • Jeżeli kiedykolwiek badanie cytologiczne wykazało nieprawidłowe zmiany, skonsultuj się z lekarzem i ustal datę kolejnego badania.
 • Pamiętaj, by przeprowadzać badania cytologiczne regularnie.

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

10 thoughts on “Wiesz jak ważne są badania cytologiczne?

 1. To prawda dziewczyny, cytologia nie boli!! Sama długo zwlekałam z badaniem bo bałam się bólu, a teraz sama się z siebie śmieję :)) Technologia szybko się zmnienia.

 2. Zgadzam się, badania cytologiczne są bardzo ważne. I co najważniejsze – nie ma się czego bać 🙂 Trwa to kilkanaście/kilkadziesiąt sekund, polega na tym, że lekarz wprowadza do pochwy taki jakby wziernik (nie wiem jak to sie nazywa) i pobiera wymaz. Nie boli, aczkolwiek dla niektórych kobiet nieprzyjemne.

 3. Moja kuzynka poszła kiedyś spontanicznie z koleżanką na bezpłatną cytologię, okazało się, że ma wczesne stadium nowotworu. Ta cytologia uratowała jej życie. Teraz jest już zdrowa. Warto się badać i warto żyć.

 4. A w jakim wieku powinno się zacząć wykonywać takie badanie? Skoro jest ono tak ważne i pozwala na wcześniejsze zdiagnozowanie pewnych schorzeń to w jakim wieku powinno się już zacząć badać?

 5. Zaczęłam zażywać tabletki antykoncepcyjne rok temu. Zaraz po wczasach czas na pierwsze badania cytologiczne, mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku. Trzeba je robić regularnie, to bardzo ważne badania, które pomogą wykryć wczesne stadium choroby 🙂 Kobiety, pamiętajcie o nich!

 6. Niby każdy wie, że to istotne badania ale np. ja nie chodzę w ogóle do ginekologa a tym samym na badania. Myślę, że byłabym skrępowana dlatego omijam go.

 7. Dobry artykul! Ale naszla mnie taka mysl, jestem osoba młoda i jeszcze nie wspolzylam. Czy w takim razie tez powinnam zacząć się badac w ten sposob?:)

 8. Dobrze, że pojawił się taki wpis. Nie wiedziałam jednak, jak ono wygląda, na czym polega, ile trwa, czy nie jest bolesne itp. Teraz wiem już wszystko, co powinnam i nie będę więcej zwlekała z wykonaniem badania. Czasem człowiek o najprostszych rzeczach zapomina…

 9. Cieszę się, że trafiłam na taki konkretny i rzetelny artykuł na ten temat, jak ważny przecież dla wszystkich kobiet! Dbajmy o siebie kobietki, cytologia to nic strasznego, a warto się chronić – dla siebie, dla naszej obecnej rodziny i dla osóbek, które jeszcze dzięki nam mogą się w niej pojawić… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *