Zaburzenia czynności żeńskich narządów płciowych, czyli co każda kobieta powinna wiedzieć?

Narządy płciowe mogą w poważny sposób wpływać na samopoczucie oraz na ogólny stan zdrowia kobiety. Im więcej problemów związanych z ich praca, tym więcej uciążliwych dolegliwości. Co każda kobieta powinna wiedzieć na temat zaburzeń czynności żeńskich narządów płciowych? Kiedy fachowa pomoc lekarska może się okazać niezbędna?

Kup teraz tabletki antykoncepcyjne prosto z apteki, dostawa w 48h:
https://tabletkiantykoncepcyjne.com.pl/kup-teraz/

Kiedy można mówić o zaburzeniach żeńskich narządów płciowych?

Mówiąc o zaburzeniach żeńskich narządach płciowych, mówi się przede wszystkim o zaburzeniach związanych z jajnikami. Niewielkie jajniki są przecież sprawcami wielu poważnych schorzeń, a zaburzenia związane z ich pracą utrudniają życie milionom kobiet na całym świecie. Gdy jajniki nie są wstanie funkcjonować w prawidłowy sposób, zaczynają się takie problemy, jak nieregularne miesiączki lub ich całkowity zanik, częsta przypadłością jest też niepłodność. Skąd biorą się tak liczne problemy z jajnikami? Wiele zależy tu od rodzaju choroby.

Niedorozwój jajników

To jedna z tych przypadłości, których leczenie jest praktycznie niemożliwe. W przypadku kobiet dotkniętych tym schorzeniem, jajniki są zbyt małe, by prawidłowo wywiązywać się ze swych zadań. Często w takim przypadku widoczne są problemy z niedorozwojem innych narządów płciowych oraz piersi. Choć lekarzom nie udało się dokładnie określić przyczyn tego schorzenia, wiadomo, że ważny wpływ mają tu hormony. Ich podawanie w odpowiedni sposób może zahamować rozwój choroby, jednak nie jest działaniem, które prowadzi do pełnego sukcesu w leczeniu tej przypadłości.

Oporne jajniki, czyli…

Zespół „opornych jajników” to dolegliwość, której efektem jest brak jajeczkowania. Przyczyną problemu jest brak reakcji jajników na hormony, które wydziela przysadka. W przywróceniu jajeczkowania pomóc może jedynie silna terapia hormonalna, jednak nie w każdym przypadku przynosi ona pozytywne rezultaty.

Zespół policystycznych jajników

Przyczyną tej dolegliwości jest nadmierna produkcja androgenów, czyli męskich hormonów. Ich nadmiar sprawia, że jajniki przestają funkcjonować w prawidłowy sposób, a problemem towarzyszącym staje się tu bardzo często nadmierne owłosienie skóry. Ponieważ komórki jajowe nie są w stanie rozwijać się prawidłowo, z czasem powstają pęcherzyki Graafa. W przypadku braku leczenia mogą się one przekształcić w małe torbiele, zatem profesjonalna pomoc lekarza staje się w przypadku tego zespołu wyjątkowo ważna. Zespół ten wiąże się również z takimi problemami, jak zaburzenia miesiączkowania, bezpłodność oraz (dość często) otyłość. W tym przypadku również stosowane jest leczenie farmakologiczne, które może polegać m. in. na stosowaniu leków hormonalnych.

Narządy płciowe, a w szczególności jajniki, wymagają szczególnej troski i uwagi. Problemy z jajnikami mogą utrudniać zajście w ciążę, sprawiać wiele problemów z miesiączkowaniem oraz ogólnym samopoczuciem. Brak odpowiedniego leczenia często prowadzi do wielu problemów z ogólnym stanem zdrowia, a negatywny wpływ zaburzeń hormonalnych odbija się na wyglądzie zewnętrznym, często stając się przyczyną poważnym kompleksów.

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

13 thoughts on “Zaburzenia czynności żeńskich narządów płciowych, czyli co każda kobieta powinna wiedzieć?

  1. JA MAM PROBLEM Z LEWYM JAJNIKIEM CO JAKIŚ CZAS MNIE BARDZO BOLI CZY TO MOŻE BYĆ OBJAWĄ ZESPOŁU POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW?

  2. skąd się bierze to o czym piszą w osttanim punkcie? Z tego co czytałam, to poziom androgenów wzrasta bardzo u mężczyzn stosujących sterydy… ja nigdy nie brałam, a wydaje mi się,że pierwsze objawy występują. Co zrobić? czy tabletki antykoncepcyjne mają z tym cokolwiek wspólnego? Z góry dziekuję za odpowiedź

  3. Nieregularne miesiączkowanie to dosyć częsta przypadłość, a oznaczać może wszystko i nic. Zaciekawił mnie fragment artykułu o zmianach hormonalnych odciskających się na wyglądzie zewnętrznym. Jak to dokładnie się objawia?

  4. Nie wolno bagatelizować tego typu problemów. Coś o tym wiem, długi czas meczylam się z nieregularnymi miesiączkami. Na szczęście w końcu znalazł się lekarz, który mi pomogl. Sama nie byłam w stanie zaradzić problemom. Teraz moje życie wygląda znacznie lepiej, zniknęły tez zaburzenia związane z nadmiernymi emocjami:)

  5. Ja przez ponad 3lata miałam problem z partnerem aby zajść w ciążę. Nie wiem czym to było spowodowane, jak się później okazało niezbyt „douczony” lekarz również nie potrafił stwierdzić przyczyny… z tego co się później dowiedziałam rzekomo był to powód genetyczny i tak jak tutaj czytam prawdopodonie ten zespół policystyczny czego rónież nie mogą stwierdzić w 100%. Więc zalecam się badać u jakiś renomowanych lekarzy, bo jak się trafi na gościa ściągającego na kolokwiach z medycyny to się wyjdzie jak zabłocki na mydle

  6. Dobrze wiedzieć takie rzeczy, które zostały wypunktowane w artykule. Każda kobieta powinna znać swoje ciało i wiedzieć jakie procesy w nim zachodzą. Osobiście nie mam żadnych zaburzeń czynności żeńskich narządów płciowych ( na szczęście ). Mam nadzieję, że nie będę mieć,bo mam świadomość, że czasami leczenie jest ciężkie i może niestety zniszczyć związek. Staram się dbać o siebie,ale wiadomo, że nie na wszystko mamy wpływ.

  7. Należy zawsze szybko reagować na wszystkie, nawet nieznaczne objawy, wskazujące na zmiany w okolicach układu płciowego, ponieważ zbyt późno rozpoznana infekcja może spowodować zakażenie wyższych odcinków układu rodnego. Potrzebujemy tego większej świadomości. Szczególnie podczas korzystania z leków hormonalnych, antykoncepcji, antybiotyków itp.

  8. Pcos można zaleczyć,ale będziemy się z nim zmagać przez cale życie.Udało mi się zajść w ciążę i szczęśliwie donosić,ale ciąża była trudna.Teraz już 10 mies.po porodzie znowu choroba dala o sobie znać i znowu muszę się leczyć i wyciszać jajniki.ostatnio jest coraz gorzej brzuch robi mi się jak balon,po czym np.po 3 dniach wraca do swoich rozmiarów,ból jajników i inne dolegliwości takie jak przed ciąża.jestem umówiona znowu do gin.żeby zobaczyć co znowu się dzieje.Miała którąś z Was przy pcos założona wkładkę hormonalna morena,coś pomaga w leczeniu?

  9. Mam problemy z jajnikami od 3 lat, lekarze nie mogą wyregulować mi cyklu, robią ciągle jakieś testy hormonalne i nie mogą znaleźć źródła problemu. Boję się, że będę miała problemy z zajściem w ciąże i że to właśnie policystyczne jajniki… czy któraś z Was miała podobne objawy? i poratuje dobrym slowem?

  10. Witam Was wszystkich 🙂 Około rok temu zmagałam się z tym właśnie problemem. Nie mogłam zajść w ciążę, bolał mnie jeden z jajników. Udałam się do lekarza, przepisał mi tabletki które bardzo mi pomogły. Radzę udać się do specjalisty po poradę, jeśli będziecie mieli trochę szczęścia i czasu – da się jeszcze wszystko uratować 🙂

  11. Miałam zespół opornych jajników. Przeszłam przez terapię hormonalną , miałam pewne wątpliwości ale jest już dobrze 😉 Nasze narządy są bardzo ważne, trzeba o nie dbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *