Rigevidon

Rigevidon to tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Składnikami aktywnymi tabletek są dwa hormony syntetyczne: etynyloestradiol, czyli odpowiednik estrogenu, oraz lewonorgestrel, czyli progestagen. W opakowaniu leku znajduje się blister zawierający 21 specjalnie oznaczonych tabletek zawierających substancje czynne. Rigevidon stosuje się jako środek antykoncepcyjny zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Rigevidon to tabletki o charakterze jednofazowym.

Dla kogo odpowiednie są tabletki Rigevidon?

Rigevidon to jednofazowe tabletki antykoncepcyjne trzeciej generacji, co oznacza, że przy prawidłowym i zgodnym z ulotką przyjmowaniem leku ryzyko niepożądanej ciąży spada poniżej 1%. Poza zastosowaniem jako prewencja ciąży, tabletki Rigevidon:

  • ułatwiają wyregulowanie cyklu miesiączkowego, zmniejszają bolesność i obfitość miesiączek;
  • łagodzą objawy endometriozy i mogą mieć pozytywny wpływ na zaawansowanie choroby

Skład tabletek Rigevidon

Blister leku Rigevidon składa się z 21 jednofazowych tabletek zawierających hormony syntetyczne.

Tabletki hormonalne zawierają etynyloestradiol (0,03 mg) i lewonorgestrel (0,15 mg) jako substancje aktywne. Substancje pomocnicze to laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu.

Skład otoczki tabletki: sacharoza, talk, węglan wapnia, dwutlenek tytanu (E171), kopowidon, makrogol 6000, krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K30, karmeloza sodu.

Działanie tabletek Rigevidon

Rigevidon dzięki substancjach aktywnych zawartych w tabletkach zmienia ustrój hormonalny na taki, w którym prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji – niezbędnej do zapłodnienia – spada praktycznie do zera. Brak owulacji uniemożliwia zajście w ciążę.

Działaniem dodatkowym leku, wspomagające główny mechanism antykoncepcyjny, jest zagęszczenie śluzu produkowanego przez szyjkę macicy. Plemniki, które już podczas stosunku próbują dostać się do jamy macicy tą właśnie drogą, nie mają możliwości przedostać się przez bardzo gęsty, “niepłodny” śluz.

Ostatnim działaniem antykoncepcyjnym jest zapobieżenie pogrubienia endometrium, czyli wyściółki macicy, które w normalnym cyklu miesiączkowym staje się pulchne i przekrwione, aby umożliwić zarodkowi implantację w ścianie macicy. Rigevidon hamuje ten proces, dzięki czemu potencjalny zarodek nie zagnieżdża się.

Po przyjęciu tabletki Rigevidonu obydwa hormony zostają wchłonięte niemal całkowicie z przewodu pokarmowego, i wydalone później z żółcią i moczem. Maksymalne stężenie we krwi obydwa hormony osiągają po około 1-2 godzinach i wynosi ono około 95 pg/ml (etynyloestradiol) oraz 3-4ng/ml (lewonorgestrel).

Stosowanie

Każdy blister leku Rigevidon zawiera 21 białych, okrągłych, powlekanych tabletek.

Środek stosuje się raz dziennie, doustnie, zaczynając od tabletki oznaczonej nazwą dnia, w którym rozpoczyna się przyjmowanie leku (czyli pierwszy dzień cyklu – miesiączka), zgodnie z kierunkiem, który wskazują umieszczonych na blistrze strzałek.

Po wyczerpaniu jednego opakowania należy zrobić 7 dni przerwy, podczas której nastąpi krwawienie z odstawienia.

Rigevidon należy stosować codziennie, o tej samej godzinie, niekoniecznie podczas pory posiłku. Popicie tabletki pewną ilością wody nie jest obowiązkowe.

Lek Rigevidon powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i ulotką, to jest w razie pominięcia dawki zastosować dodatkowy mechaniczny lub barierowy środek antykoncepcyjny, aby zapobiec niepożądanej ciąży. Leku nie przyjmuje się na zapas, ani nie zwiększa jego skuteczności przez przyjmowanie zwielokrotnionych dawek. Przerwa w stosowaniu leku zdecydowanie zmniejsza jego skuteczność.

Bezpieczeństwo stosowania

Tabletki Rigevidon nie są przeznaczone do stosowania przez kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Palaczki również nie powinny przyjmować leku ze względu na znacznie podwyższone ryzyko zakrzepicy.

Przeciwwskazania do przyjmowania leku Rigevidon: uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, a w szczególności na etynoloestradiol i lewonorgestrel, nowotwory wątroby, zaburzenia krzepliwości krwi, krwawienie z pochwy o nieznanej etiologii, przebyty udar lub zawał serca, ciężkie choroby wątroby, dławica piersiowa, bardzo wysokie stężenie tłuszczów we krwi, przemijający napad niedokrwienny, bardzo wysokie ciśnienie krwi, zakrzepica żył głębokich, choroby zastawek serca, zatorowość płucna, ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, zakrzepica w innych narządach, arytmia, migrena z aurą, nowotwory narządów płciowych, zapalenie trzustki, nowotwory piersi.

Przed podjęciem decyzji o zażywaniu leku Rigevidon z lekarzem powinny skonsultować się palaczki oraz kobiety, które w historii choroby mają otyłość, świąd skóry wynikający z zaburzeń metabolicznych, dziedziczny obrzęk naczynioruchowy, podwyższone ciśnienie krwi lub poziom tłuszczów we krwi (także krewni pacjentki), ostudę, cukrzycę, żylaki, anemię sierpowatokrwinkową, zakrzepowe zapalenie żył, chorobę Leśniowskiego-Crohna, toczeń, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół hemolityczno-mocznicowy, migreny, opryszczkę ciężarnych, porfirię, depresję, pląsawicę Sydenhama, lub otosklerozę.

Stosowanie z innymi lekami: Rigevidon może wchodzić w niepożądaną reakcję z lekami stosowanymi przy leczeniu gruźlicy, nowotworów skóry, padaczki, grzybiczego zapalenia pochwy i innych narządów, zaburzeń snu, wysokiego ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych płuc, zakażenia wirusem HIV oraz wirusowego zapalenia wątroby typu C. Pełna lista przeciwwskazań znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Możliwość występowania skutków ubocznych

Tak jak każdy lek, Rigevidon może wywoływać pewne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia efektów ubocznych o dużym nasileniu należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub ginekologiem.

Możliwe działania niepożądane, występujące często przy stosowaniu środka: wahania nastroju, bóle głowy, zmiana masy ciała, ból brzucha, trądzik, bolesność piersi, kandydoza, zatrzymywanie wody w organizmie, obrzęk piersi, zawroty głowy, bolesne miesiączkowanie, wydzielina z piersi.

Działania niepożądane, występujące niezbyt często: nadciśnienie tętnicze, migrena, biegunka, wzdęcia, ostuda, zaburzenia poziomu tłuszczów we krwi, skurcze brzucha, wypadanie włosów, wysypka, pokrzywka, nadmierny porost włosów, zmiana apetytu.

Działania niepożądane, występujące rzadko i bardzo rzadko: żółknięcie skóry, nietolerancja glukozy, rumień guzowaty, nadwrażliwość gałek ocznych na soczewki kontaktowe, reakcje alergiczne, nowotwory wątroby, choroby pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, zespół hemolityczno-mocznicowy, zaostrzenie żylaków i porfirii, rumień wielopostaciowy, zapalenie nerwu wzrokowego, zaostrzenie pląsawicy, powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych oka, zapalenie jelita grubego, nasilenie chorób o podłożu immunologicznym.

Więcej informacji o możliwych działaniach niepożądanych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Zakup tabletek Rigevidon przez internet bez recepty

Zakup leku Rigevidon przez internet jest całkowicie anonimowy oraz bezpieczny – masz pewność, że środek, który kupujesz, jest oryginalny, bezpieczny do przyjęcia, oraz że dotrze do Ciebie na czas, bez dodatkowych utrudnień. To bardzo wygodny sposób realizacji zakupu tabletek antykoncepcyjnych.

Euroclinix oferuję konsultację lekarską online i natychmiastową realizację wystawionej przez współpracującego z apteką lekarza recepty.

Jak kupić Rigevidon bez recepty?

Aby bezpiecznie zamówić tabletki Rigevidon z licencjonowanej apteki nalezy kliknąć w poniższy link i przejść do wypełnienia formularza medycznego online.

Rigevidon 0.15mg / 30mcg / 63tabs
Przejdź do formularza medycznego