Zalety stosowania tabletek antykoncepcyjnych

rozne_tabletki_antykoncepcyjnePublikowane raporty, sporządzone przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w latach 2007-2008 świadczą o tym, że tabletki antykoncepcyjne są najpopularniejszą metodą antykoncepcyjną kobiet w wieku 15-29 lat. Uważa się,że w tym wieku (wieku rozrodczym) kobiety najchętniej sięgają po doustną formę antykoncepcji przewyższając popularność plastrów, krążków implantów i innych.

Zasada działania tabletek antykoncepcyjnych opiera się na hamowaniu owulacji dzięki czemu nie ma jajeczek, które nasienie mężczyzny mogłoby zapłodnić. W takim przypadku nie ma możliwości zajścia w ciążę. Ich skuteczność często przekracza 99%. Doustne hormonalne środki antykoncepcji są łatwym, bezpiecznym i dyskretnym sposobem dzięki czemu sięga po nie większość kobiet decydujących się na metody antykoncepcji inne niż prezerwatywy.

Korzyści ze stosowania kontroli urodzeń – hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych

Jak już wspomnieliśmy na wstępie pigułki antykoncepcyjne nie były by tak popularne gdyby nie ich wysoka efektywność. Wiele badań przeprowadzonych na setkach kobiet mówi same za siebie. Producenci wielokrotnie chwalą się, gdy przeprowadzane były badania na 100 kobietach w określonych odstępach czasowych to żadna z nich nie zachodziła w ciążę. Podczas długoterminowego stosowania antykoncepcji hormonalnej doustnej nawet w przypadku pominięcia jednej tabletki raczej nie istnieje ryzyko „wpadki”.

Tabletki antykoncepcyjne w znacznym stopniu zmniejszają napięcie miesiączkowe. Kobiety nie martwią się o nieplanowane poczęcie co za tym idzie – dużo spokojnie przechodzą comiesięczny okres. Pozwala im to cieszyć się udanym życiem seksualnym i poprawia stan tzw. „spokojnego umysłu”.

Zminimalizowane działania niepożądane. Najprościej rzecz biorąc tabletki nowej generacji są na tyle łagodne,że skutki uboczne praktycznie nie występują. Podatne na nie mogą być tylko kobiety uczulone bądź wrażliwe na jakikolwiek ze składników leków. Nie powodują zawrotów czy nagłych bólów głowy. Tabletki zatwierdzone przez FDA mają zminimalizowane występowanie skutków ubocznych bliskie zeru.

Pomagają utrzymać regularność okresów. Nie tylko zapobiegają ciąży, ale również pomagają utrzymać stabilizację cyklu miesiączkowego kobiet. Wiele z nich ogranicza bóle menstruacyjne i skraca czas występowania krwawienia. Mają znaczący wpływ na układ hormonalny i nerwowy. Ograniczają takie objawy jak: bóle głowy, nerwowe zachowania bądź niespokojny sen.

Znacząca redukcja utraty krwi. Podczas cyklu miesiączkowego  kobiety znaczącą tracą krew chroniąc ścianki macicy. Organizm w ten sposób chroni jajeczko. Podczas stosowania antykoncepcji doustnej w formie tabletek antykoncepcyjnych utrata krwi jest w odczuwalny sposób zminimalizowana. Dodatkowo niweluje to szanse na takie choroby jak niedokrwistość i tym podobne.

Zmniejszają szanse występowania nowotworów. Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne zmniejszają szansę wystąpienia chorób nowotworowych takich jak: rak piersi, rak jajników bądź macicy. W przypadku raka szyjki macicy ryzyko spada aż o 80%! Natomiast w przypadku raka jajników ryzyko jest zredukowane o przeszło 50%.

Poprawa karnacji. Producenci niektórych pigułek antykoncepcyjnych potwierdzając to badaniami klinicznymi zapewniają,że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych poprawia jakość cery kobiet.

Zmniejszony problem występowania trądziku. Choć bywa, że w gabinetach kobiety są zaskoczone decyzją lekarzy to jednak wielu z nich przepisuje określone tabletki antykoncepcyjne do walki z trądzikiem. Robią to tylko w przypadku gdy zwykłe popularne preparaty bądź leki okazały się nieskuteczne. Sztuczne hormony zawarte w tabletkach skutecznie pomagają złagodzić objawy pacjentki z tym problemem.

Reasumując powyższe przykłady, widać ile pozytywnych stron jest w stosowaniu antykoncepcji doustnej. Warto obalić stereotypy faszerowania się hormonami i pójść z duchem czasu. Medycyna z roku na rok idzie do przodu a specyfiki które trafiają do aptek i klinik są coraz bezpieczniejsze i skuteczne. Z pełną świadomością i aprobatą lekarzy  można stwierdzić, że pigułki antykoncepcyjne to komfortowa, dyskretna i popularna forma antykoncepcji.

 

About Specjalista - Maria Kownacka

Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem z pewnością zgadzam się ze stwierdzeniem,że "tabletkiantykoncepcyjne.com.pl" to idealna alternatywa zakupu antykoncepcji hormonalnej bez recepty dla kobiet wstydliwych. Należy jednak mieć na uwadze, aby co jakiś czas zbadać stan swojego zdrowia udając się na specjalistyczne badanie do wykwalifikowanego ginekologa.

4 thoughts on “Zalety stosowania tabletek antykoncepcyjnych

  1. Szkoda,że nie poruszono w artykule tematu jakże istotnego dla wielu kobiet czyli wpływie tabletek antykoncepcyjnych na nabieranie wagi. Bo wiele razy o tym słyszałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *